ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Συνεχίζουν μόνοι οι αδελφοί Μανδηλάρη

Ο Άγγελος και Βασίλης Μανδηλάρης είναι το μοναδικό ελληνικό δίδυμο που συνεχίζει στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα μπιτς βόλεϊ που διεξάγεται στην Καρδία Θεσσαλονίκης.

Τα δύο αδέλφια από την Χαλκίδα κατάφεραν να.. επιβιώσουν από τα δύο τάι μπρέικ που έπαιξαν σήμερα και στις 21:00 θα διεκδικήσουν την είσοδο τους στην τετράδα κόντρα στους Ουκρανούς Πλοτνίτσκι / Ντενισένκο.
Στον πρώτο γύρο των νοκ άουτ αγώνων νίκησαν τους Βέλγους Βέρσπεχτ / Βλέουχελς, με 2-1 σετ (21-17, 13-21, 15-8) και στους «16» υπέταξαν τους Ιταλούς Ντε Φαμπρίτιις / Ντι Σιλβέστρε με 2-1 σετ (18-21, 21-18, 15-11), έπειτα από μεγάλη μάχη (βρέθηκαν να χάνουν με 5-7 στο τάι μπρέικ).
Αντιθέτως άτυχοι στάθηκαν οι Ιάσων Κανέλλος / Βασίλης Ζήσης, οι οποίοι έμειναν στην 17η θέση καθώς στο β’ σετ του αγώνα με τους Σέρβους Κλάσνιτς / Λόζιτς (που είχαν πάρει το πρώτο με 21-19) και ενώ το σκορ ήταν 8-11 ο Ζήσης προσγειώθηκε άσχημα μετά από προσπάθεια στο μπλοκ, με συνέπεια να πάθει κρίση οσφυαλγίας και να «κλειδώσει» η μέση του.
Άδοξο φινάλε είχε για τις Δήμητρα Μαναβή / Ιωάννα Παρισάκη η προσπάθειά τους στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα μπιτς βόλεϊ Κ22, στη Θεσσαλονίκη, όπου κατέλαβαν την 9η θέση μετά την ήττα τους από τις δίδυμες Αυστριακές αδελφές Ναντίν και Τερέζα Στράους με 2-0 σετ (21-8, 21-13), για τη φάση των «16».