Συνολικά καλή η παρουσία της αποστολής στο βαλκανικό

Με εννέα μετάλλια και καλή εμφάνιση στο σύνολό της επιστρέφει η ελληνική αποστολή από το βαλκανικό πρωτάθλημα κλειστού στίβου Κ20, που διεξήχθη στην Κωνσταντινούπολη.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Από τους 14 αθλητές που ταξίδεψαν στην τουρκική πόλη, οι οχτώ κατάφεραν να ανέβουν στο βάθρο και μόνο θετικό δείγμα θα μπορούσε να είναι αυτό. Πόσο μάλλον όταν από τους όσους δεν ανέβηκαν στο βάθρο οι τρεις βρέθηκαν στην τέταρτη θέση και ο ένας… κλείστηκε στο ασανσέρ και δεν πρόλαβε να αγωνιστεί.
Ξεκινώντας, η Σπυριδούλα Καρύδη με άλμα στα 13.51μ επικράτησε στο τριπλούν κάνοντας νέο ατομικό ρεκόρ και κατακτώντας το χρυσό. Στον ίδιο αγώνα, η Μαρία Καβαλιέρου με 12.31μ βρέθηκε στην 7η θέση. Χρυσό μετάλλιο πήρε και η Αναστασία Ντραγκομίροβα στο μήκος με άλμα στα 5.99μ ενώ πήρε το ασημένιο μετάλλιο και στη σφαιροβολία, δοκιμάζοντας για πρώτη φορά τη γυναικεία σφαίρα (4κ) και φτάνοντας τα 15μ. Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε και η Εύα Κοτσαχείλη, που ξεπέρασε τα 3.90μ στον αγώνα του επί κοντώ για να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο, φτάνοντας ένα εκατοστό μακριά από το ατομικό της ρεκόρ (3.91μ). Στον ίδιο αγώνα, η Αναστασία Ρέτσα κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με άλμα επίσης στα 3.90μ. Αργυρό μετάλλιο κατέκτησε και ο Θοδωρής Βροντινός στα 60μ, κάνοντας νέο ατομικό ρεκόρ με επίδοση στα 6.84 ενώ με το αργυρό στις βαλίτσες της θα επιστρέψει στην Ελλάδα και η Έλλη Ευτυχία Δεληγιάννη, αφού έτρεξε τα 800μ σε 2:09.60. Παρομοίως, και η Σάντυ Παπακώστα κατέκτησε ασημένιο μετάλλιο ενώ έκανε και νέο ατομικό ρεκόρ με επιτυχημένο άλμα στα 1.73μ. Τέλος, ο Κωνσταντίνος Γεννίκης ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου με νέο ατομικό ρεκόρ (είχε 17.55μ) και επίδοση στα 18μ, δείχνοντας σε πολύ καλή κατάσταση. Ο Γιάννης Καμαρινός τερμάτισε τέταρτος στα 60 μμ με εμπόδια με 8.13 και στην έκτη θέση βρέθηκε ο Ηλίας Τοτολίδης με 8.17. Στο επί κοντώ ο Σωτήρης Χυτάς ξεπέρασε τα 4.80μ έμεινε στην τέταρτη θέση ενώ η Μαρκέλα Παπανδρέου τερμάτισε σε 7.80 στον προκριματικό των 60μ και δεν προκρίθηκε στον τελικό