Συζυγικό νταμπλ στο μαραθώνιο του Παρισιού

Για πρώτη φορά στην ιστορία, ένα ζευγάρι κατάφερε να κάνει το νταμπλ στο μαραθώνιο του Παρισιού κερδίζοντας τον αγώνα τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες.

Στην κατηγορία των ανδρών, οι επτά από τους 10 πρώτους ήταν Κενυάτες, με την τριάδα του βάθρου να προέρχεται εξ’ ολοκλήρου από την αφρικάνικη χώρα. Ο Πολ Λονιανγκάτα ήταν ο νικητής με 2:06:10, για να τον ακολουθήσουν ακόμα δύο Κενυάτες. Ο Στίβεν Τσεμπόγκουτ με 2:06:56 και ο Σόλομον Γιέγκο με 2:07:13. Να σημειωθεί ότι ο Μοτλοκόα Κλεμέντ Ενκαμπουτλανέ με 2:09:47 έκανε εθνικό ρεκόρ για το Λεσότο, καταλαμβάνοντας και την 9η θέση.
Στις γυναίκες, η Κενυάτισα Πιούριτι Ριονορίπο με 2:20:55 κατέλαβε την πρώτη θέση ολοκληρώνοντας το νταμπλ της Κένυας αλλά και της… οικογένειας, αφού είναι η σύζυγος του νικητή στους άνδρες. Δεύτερη θέση για την Κενυάτισα Άγκνες Μπαρσόσιο με 2:21:02 και τρίτη για την Φλομένα Τσεγιέτς από την Αιθιοπία με 2:21:23.