Σοκ με Βαλκίερς, θρίαμβοι για Τουρκία, Τσεχία

Αυτή την ώρα διεξάγεται το μεγάλο ντέρμπι του δευτέρου ομίλου του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών με αντιπάλους τη Γαλλία και το Βέλγιο, ωστόσο από τα μισά του δευτέρου σετ ο πασαδόρος του ΠΑΟΚ Ματίας Βαλκίερς έχει αποχωρίσει από τον αγώνα.

Ο Βέλγος πασαδόρος στο 16-20 του δευτέρου σετ συγκρούστηκε γόνατο με γόνατο με τον Γάλλο κεντρικό Λερουά κι αμέσως έπεσε στο έδαφος σφαδάζοντας από τους πόνους. Λίγο αργότερα μεταφέρθηκε στον πάγκο όπου το ιατρικό τιμ της ομάδας του έδεσε το γόνατο και πλέον στον ΠΑΟΚ θα κάθονται σε αναμμένα κάρβουνα έως ότου ενημερωθούν για το μέγεθος του τραυματισμού του!
Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, στα δύο πρώτα παιχνίδια της σημερινής ημέρας που ολοκληρώθηκαν Τουρκία και Τσεχία έκαναν τεράστιες νίκες που τους φέρνουν αγκαλιά με την πρόκριση στην επόμενη φάση.
Οι Τούρκοι κέρδισαν με 3-1 την Ολλανδία (τέταρτος όμιλος) έχοντας σε εκπληκτική μέρα επιθετικά τους τρεις περιφερειακούς της (44/64 επιθέσεις) και ειδικά τον διαγώνιο Μετίν Τόι που τελείωσε το ματς με 25 πόντους (22/32 επιθέσεις, 3 μπλοκ.
Με το ίδιο σκορ επικράτησε η Τσεχία στον «εμφύλιο» με την Σλοβακία του Αντρέι Κράβαρικ για το δεύτερο όμιλο.
Η Σλοβακία μόνο στο δεύτερο σετ ήταν ανταγωνιστική, καταφέρνοντας να το κατακτήσει, αλλά δίνοντας δώρο ένα σετ με χαμένα σερβίς (23 συνολικά) κι άλλο μισό με λάθη σε επίθεση και υποδοχή, δεν μπορούσε να ελπίζει σε κάτι καλύτερο από την ήττα με 3-1 από την νεανική (και εξαιρετική) Τσεχία.
*Αργότερα θα ακολουθήσει κείμενο και για τα άλλα δύο παιχνίδια (Γαλλία-Βέλγιο, Ιταλία-Γερμανία) που είναι σε εξέλιξη.