Σούπερ έκπληξη από Τουρκία που πέταξε εκτός τη Ρωσία

Το σίγουρο είναι ότι το βράδυ της Κυριακής θα έχουμε νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης, καθώς η Ρωσία παρέδωσε το στέμμα της χάνοντας με 3-0 από την εκπληκτική Τουρκία στον σημερινό προημιτελικό, ενώ στο άλλο ματς το Αζερμπαϊτζάν νίκησε την Γερμανία.

Έτσι στους αυριανούς ημιτελικούς θα αναμετρηθούν Σερβία-Τουρκία (19:30), Αζερμπαϊτζάν-Ολλανδία (17:00). Στο πρώτο ματς το Αζερμπαϊτζάν επικράτησε πολύ πιο εύκολα της Γερμανίας με 3-0. Οι οικοδέσποινες του τουρνουά εκμεταλλεύτηκαν την κόπωση των Γερμανίδων και με 10 άσους ουσιαστικά μόνο στο πρώτο σετ συνάντηση μια σχετική αντίσταση .
Στο δεύτερο παιχνίδι η Τουρκία «σκότωσε» τη Ρωσία στην υποδοχή (ειδικά στο τρίτο σετ) και έστειλε την πρωταθλήτρια Ευρώπης σπίτι της.
Κλειδί για την εξέλιξη του αγώνα το πρώτο σετ όπου το 1-5 της Τουρκίας έγινε 10-10. Στο 14-17 η Ρωσία έτρεξε σερί 5-0 για το 19-17, η Τουρκία απάντησε για το 19-21 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο, πόντο…. Στο 24-24 η πασαδόρος Ακιόλ έπιασε μπλοκ με το ένα χέρι στη… δίμετρη Κορόλοβα μετά από κακή υποδοχή και στο 25-26 είχαμε νέα κακή υποδοχή για να κλείσει το σετ.
Το 10-10 στο β’ σετ έγινε 10-16 με την υποδοχή της Ρωσίας να μπάζει από παντού, αλλά το χειρότερο συνέβη στο γ’ σετ.
Η Ρωσία έκανε το 10-10, 12-10, στην επόμενη φάση χάλασε την υποδοχή, αλλά η Βορόνκοβα δέχθηκε μπλοκ (12-11) και η ίδια αθλήτρια έκανε πέντε υποδοχές για κλάματα με το σκορ να πηγαίνει 12-16 και τον Ρώσο προπονητή, αντί να τη βγάλει να κάνει διπλή αλλαγή (πασαδόρου, διαγώνιας) και την Ρωσία να ξαναπαίρνει πόντο στο… 12-19!!!!