Σούπερ Φιλιππίδης, πρώτος στον τελικό

Αυτός ήταν… Φιλιππίδης. Ο Έλληνας πρωταθλητής του επί κοντώ, έκανε επαγγελματικό προκριματικό και πήρε το εισιτήριο ως πρώτος στον τελικό της Δευτέρας, όπου θα διεκδικήσει μια θέση στο βάθρο.

Ρίο Θανάση Νικολάου
[email protected] follow me @ThanNikolaou
φωτογραφίες Αγγελος Ζυμάρας
azsportsimages.com
Απαγορεύεται αυστηρά η αναδημοσίευση ή αναπαραγωγή (ολική/μερική/περιληπτική/κατά παράφραση) των φωτογραφιών του Sportsfeed.gr με οποιονδήποτε τρόπο χωρίς τη προηγούμενη γραπτή άδεια (Ν. 2121/1993).

Ο αθλητής του Δημήτρη Κυτέα έκανε εξαιρετικό αγώνα. Με εξαίρεση το λάθος στο πρώτο άλμα στο 5.60μ. (μπήκε νωρίς στον πήχυ και βρήκε στο καλάμι του ποδιού) όλος ο υπόλοιπος αγώνας του Φιλιππίδη ήταν υποδειγματικός. Αν σήμερα ήταν ο τελικός, ο Έλληνας πρωταθλητής θα μπορούσε να είναι ακόμα και στο βαθρο.
Το τρέξιμο μου στην πίστα ήταν υποδειγματικό. Αυτό το στοιχείο δείχνει ότι έχει έρθει στο Ρίο προετοιμασμένος για μεγάλο αγώνα στον τελικό της Δευτέρας.
Στον προκριματικό, ο Φιλιππίδης ξεκίνησε από χαμηλά για να ζεσταθεί. Με την πρώτη το 5.30 και το 5.45, με τη δεύτερη το 5.60. Η κρίσιμη προσπάθεια, αυτό που του χάρισε και την πρόκριση ήταν στο 5.70. Καθαρό άλμα με την πρώτη. Ο Φιλιππίδης, ο Τιάγκο και ο Κέντριξ οι μοναδικοί που τα κατάφεραν με την πρώτη. Ακόμα και ο Λαβιλενί χρειάστηκε δεύτερη προσπάθεια, ενώ εκτός τελικού έμειναν o (αδίκως) πρωταθλητής Ευρώπης Ρόμπερτ Σομπέρα,ο Ράφαελ Χόλζντεπε που έδειξε ανέτοιμος μετά το τραυματισμό, ο τρίτος στο Πεκίνο Πάβελ Βοϊτσετσόφσκι, ενώ ο Σον Μπάρμπερ κινδύνεψε να μείνει εκτός στο 5.45.
Ο τελικός διαξάγεται ξημερώματα Τρίτης (02:35) και σε αυτόν έχουν προκριθεί να αγωνιστούν οι εξης (με τη σειρά που θα πηδήξουν):