ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Σουηδία/Πολωνία 2023: Η Γερμανία πήρε το ντέρμπι και την πρόκριση

Η ομάδα της Γερμανίας έγινε η 3η ομάδα μετά τη Σουηδία και τη Δανία που εξασφάλισε την πρόκριση της στους κυρίως ομίλους εξασφαλίζοντας την πρώτη θέση στον 5ο όμιλο του παγκόσμιου πρωταθλήματος χάντμπολ των ανδρών.

Γερμανία – Σερβία ήταν ο τελικός του 5ου ομίλου καθώς όποια ομάδα κέρδιζε σήμερα θα έπαιρνε αμέσως την πρόκριση για τους κυρίως ομίλους, κουβαλώντας και την επιπλέον νίκη στην επόμενη φάση. Τα κατάφεραν οι Γερμανοί επκρατώντας 34-33. Η ομάδα του Τόνι Γκερόνα είχε 93% αποτελεσματικότητα στην επίθεση στο ξεκίνημα του αγώνα και στόχο να μπλοκάρουν το μεγάλο όπλο των Σέρβων, τον Λάζαρ Κούκιτς. Ωστόσο οι πλάβι βρήκαν απαντήσεις με τον Μπόγκνταν Ραντιβόγιεβιτς που σημείωσε πέντε γκολγια να κλείσει το ημίχρονο στο 19-17 υπέρ των Γερμανών.
Στο ξεκίνημα του δευτέρους ημιχρόνου, η Γερμανία έκανε ένα σερί 5-1 για να φτάσει το σκορ στο 26-21. όμως και πάλι οι Σέρβοι δεν είπαν την τελευταία τους λέξη. Δέχθηκαν μόλις δύο γκολ στα τελευταία 13 λεπτά και κατάφερναν να επιστρέψουν στον αγώνα, όμως ο τερματοφύλακας των Γερμανών Τζόελ Μπίρλεχμ κατάφερε να ισορροπήσει τη δυστοκία των επιθετικών της ομάδας του κρατώντας την εστία του ανέπαφη για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση στο 34-33.