ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Σουηδία/Πολωνία 2023: Στην 4αδα μετά από θρίλερ η Ισπανία

Τα τέσσερα φαβορί πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος χάντμπολ των ανδρών που φιλοξενείται σε Σουηδία και Πολωνία.

Το θρίλερ της ημέρας παίχτηκε στο Γκντανσκ της Πολωνίας όπου η Ισπανία χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να πάρει τη νίκη από τη Νορβηγία με 35-34. Οι δυο ομάδες έπαιξαν 80 λεπτά, όλα ντέρμπι!
Στην κανονική διάρκεια του αγώνα, η Νορβηγία ήταν μπροστά 25-24 στο 59:22, αλλά η άμυνα της δεν κατάφερε να σταματήσει τον Ντάνιελ Ντουζεμπάεφ που έκανε το 25-25.
Στην πρώτη παράταση η Ισπανία προηγήθηκε 29-28 έχοντας την κατοχή της μπάλας, με 21 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη (69:39). Οι Νορβηγοί ήλπιζαν σε θαύμα και συνέβη με τη λάθος πάσα που ανάγκασε τον Ισπανό Άντριαν Φιγκουέρας να χάσει τον έλεγχο. Ο Κρίστιαν Μπγιόρνσεν έδωσε ελπίδα στους Νορβηγούς κάνοντας το 29-29 με το χρονόμετρο να δείχνει 69:48. Η Ισπανία είχε την ευκαιρία στο τέλος να πάρει το παιχνίδι αλλά δεν την εκμεταλλεύτηκε με τον Χοάν Κανέγιας να αστοχεί.
Στη δεύτερη παράταση οι παίκτες των δύο ομάδων τα άφησαν όλα στο γήπεδο. Στο 75:00 το σκορ ήταν 32:32, έγινε 33-33 και 34-34 στο 79:00. Ολόκληρη η άμυνα της Νορβηγίας ήταν προσηλωμένη στον Ντουζεμπάεφ που όμως ήταν ασταμάτητος έκανε το 35-34 και το θρίλερ τελείωσε με τον Μπγιόρνσεν να αστοχεί και την Ισπανία να ετοιμάζεται να αντιμετωπίσει στα ημιτελικά την κάτοχο του τίτλοι Δανία.

Οι Δανοί δεν είχαν κανένα πρόβλημα απέναντι στην Ουγγαρία την οποία νίκησε 40-23 (21-12 στο ημίχρονο) κάνοντας επίδειξη δύναμης. Αυτή είναι η έβδομη πρόκριση της Δανίας στα ημιτελικά στα τελευταία εννέα παγκόσμια πρωταθλήματα κάνοντας μάλιστα ρεκόρ στο αήτητο σερί στη διοργάνωση φτάνοντας τους 26 αγώνες (24 νίκες και 2 ισοπαλίες), έχοντας χάσει τελευταία φορά το 2019!

Με ένα αναπάντητο σερί 7-0 σε 11 λεπτά, η Σουηδία νίκησε την Αίγυπτο 26-22 για να προκριθεί στα ημιτελικά για δεύτερη συνεχόμενη διοργάνωση.

Στα ημιτελικά η Σουηδία θα αντιμετωπίσει τη χρυσή Ολυμπιονίκη Γαλλία που νίκησε 35-28 τη Γερμανία.