Σούπερ χρόνοι και την προτελευταία μέρα στους ασιατικούς αγώνες

Αύριο ολοκληρώνεται η κολύμβηση στα πλαίσια των ασιατικών αγώνων και για ακόμα μία μέρα στο Ολυμπιακό κέντρο της Χάνγκζου (Κίνα) οι κολυμβητές και οι κολυμβήτριες εντυπωσίασαν με τις επιδόσεις τους.

Το 6ο της χρυσό μετάλλιο στην διοργάνωση κέρδισε η Γιούφεϊ Ζανγκ. Η 25χρονη Κινέζα ήταν η ταχύτερη στην κούρσα της μία ανάσας και τερμάτισε το 50άρι ελεύθερο σε 24.26 για να καταρρίψει το δικό της ρεκόρ αγώνων, που κρατούσε από το πρωί με 24.50. Στα 50μ πεταλούδα των ανδρών, ο Ίντσουλ Μπάεκ (Νότια Κορέα) αναδείχθηκε πρωταθλητής με νέο ρεκόρ αγώνων στα 23.29 και είναι το πρώτο αγώνισμα που στο βάθρο δεν ανέβηκε Κινέζος κολυμβητής.
Ο Χάιγιανγκ Κιν (Κίνα) συνεχίζει τις γρήγορες κούρσες και στον τελικό των 200μ πρόσθιο, όπου είναι ο κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ (2:05.48), κατέγραψε 2:07.03 για να πάρει την πρωτιά και η επίδοση του αυτή αποτελεί νέο ρεκόρ αγώνων. Το προηγούμενο άνηκε στον Ντιμίτρι Βαλαντίν (Καζακστάν) με 2:07.67 από το 2014. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών η Σίβεν Γιε (Κίνα) κέρδισε το χρυσό με 2:23.84.
Το δεύτερο χρυσό μετάλλιο της ημέρας για τη Νότια Κορέα ήρθε στον τελικό των 800μ ελεύθερο των ανδρών. Ο Γούμιν Κιμ ήταν ο γρηγορότερος με διαφορά, τερματίζοντας σε 7:46.03, χρόνος που αποτελεί και αυτός νέο ρεκόρ αγώνων, καταρρίπτοντας το 7:48.36 του αμφιλεγόμενου Γιανγκ Σουν (Κίνα).
Το πρόγραμμα είχε σήμερα δύο σκυταλοδρομίες. Η πρώτη ήταν η 4Χ100μ ελεύθερο των ανδρών με την κινεζική ομάδα να σημειώνει νέο ρεκόρ Ασίας με 3:10.88, μετά το 3:11.38 που έκανε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Φουκουόκα. Στην 4Χ200μ ελεύθερο των γυναικών, η Κίνα ήταν και πάλι στην πρώτη θέση με 7:49.34.