Sparta MTB races: Τα αποτελέσματα της 2ης ημέρας

Συνεχίστηκαν στις Καρυές Λακωνίας οι αγώνες που διοργανώνονται από την Alter Bike Tours.

Κατά τη διάρκεια της 2ης ημέρας οι αγώνες έγιναν σε κυκλική διαδρομή όπου ο κάθε γύρος ήταν 4 χιλιόμετρα. Οι άντρες έκαναν 7 γύρους, οι έφηβοι 5 γύρους, οι γυναίκες 5 γύρους και νεάνιδες 4 στροφές. Από ελληνικής πλευράς στους άνδρες ξεχώρησε ο Δημήτρης Αντωνιάδης (3ος στο σύνολο) που επικράτησε με χρόνο 1:29:00 επικράησε του Μολά Αμέτ Αλί Ογλού ,όπου ήταν ο 2ος Έλληνας που τερμάτησε (4ος συνολικά) σε χρόνο 1:30:57. Στους εφήβους τη 10η θέση (η καλύτερη ανάμεσα στους Έλληνες) κατέκτησε ο Αλέξανδρος Καρούσος με χρόνο 1:12:02. Στις γυναίκες την 3η θέση κατέκτησε η Βαρβάρα Φασόη που με χρόνο 1:24:01 επικράτησε της Δανάης Στρουμπούλη που τερμάτησαν στην 4η θέση. Στην κατηγορία των νεανίδων η Γιάχου Ελευθερία με χρόνο 1:06:33 κατέκτησε τη 2η θέση και η Καρούσου Ειρήνη Μαρία με 1:09:37 τερμάτησε στην 3 θέση.