Σπλιτ 2021: Αργυρό μετάλλιο και 2η καλύτερη επίδοση ο Μουζενίδης

Το ασημένιο μετάλλιο στη σφαιροβολία Κ23 κατέκτησε ο Οδυσσέας Μουζενίδης που έκανε πολύ καλή εμφάνιση στο ευρωπαϊκό κύπελλο ρίψεων ου ολοκληρώνεται σήμερα στο Σπλιτ της Κροατίας.

Ο αθλητής του Γιώργου Μποτσκαρίωβ έκανε εξαιρετική αρχή με βολή στα 19.09μ ενώ στη δεύτερη προσπάθειά του η βολή ήταν μεγάλη όμως ο ίδιος δεν μπόρεσε να κρατηθεί εντός βαλβίδας και έτσι ήταν άκυρη. Στην τρίτη του προσπάθεια έφτασε στα 19.81μ, που είναι η δεύτερη καλύτερη επίδοση της καριέρας του, και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της κατάταξης, ενώ συνέχισε με 19.35μ. Η πέμπτη του προσπάθεια ήταν άκυρη ενώ ολοκλήρωσε τον αγώνα με ακόμη μία άκυρη και μόνο τον Λευκορώσο Ντμίτρι Καρπούκ να βρίσκεται μπροστά του στην κατάταξη, με 19.99μ.
Ο σημερινός αγώνας θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και σαν μία καλή πρόβα για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23, που θα διεξαχθεί στο Μπέργκεν της Νορβηγίας τον Ιούλιο, και ο Μουζενίδης θα διεκδικήσει τη διάκριση κυνηγώντας παράλληλα το φράγμα των 20μ που φαίνεται να είναι πιο κοντά από ποτέ.