ΣΠΛΙΤ 2022: Δεύτερη η Ελλάδα, στην 8αδα με Ισραήλ (εκτός απροόπτου)

Κόντρα στην Ολλανδία δεν τα κατάφερε η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών η οποία ηττήθηκε 13-8 για την 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Σπλιτ και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου στα προημιτελικά θα παίξει κόντρα στο Ισραήλ.

Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και προηγήθηκε στο πρώτο οκτάλεπτο 2-1. Ο αγώνας παρέμεινε ντέρμπι και ένα λεπτό πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, Ελλάδα και Ολλανδία ήταν στο 5-5. Στα 58 δευτερόλεπτα, η Σιμόν Βαν Ντε Κράατς έκανε το 6-5 με εκτέλεση πέναλτι και από εκείνο το σημείο, ο αγώνας κρίθηκε.
Η Ολλανδία άρχισε να αυξάνει τη διαφορά και έφτασε στη λήξη του τρίτου οκταλέπτου ήταν στο +2 (10-8).
Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Βαγγέλη Δουδέση κράτησε την Ελλάδα στο μηδέν, σκόραρε τρεις φορές και έκλεισε το παιχνίδι στο 13-8.
Οκτάλεπτα 2-1, 3-5, 3-4, 0-3
ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Μ. Πλευρίτου 2, Ξενάκη 2, Νίνου 2, Β. Πλευρίτου 2
ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Ευάγγελος Δουδέσης): Σλίκινγκ 3, Κέινινγκ 1, Βαν Ντε Κράατς 2, Ρόχε 1, Σέβενιχ 1, Γιούστρα 1, Κούλχαας 1, Μουλχούιζεν 3.