ΣΠΛΙΤ 2022: ΕΛΛΑΔΑΡΑ με ΑΝΑΤΡΟΠΗ κέρδισε την Ουγγαρία! (video)

Η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών, ξεκίνησε με πολύ σπουδαία νίκη το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Σπλιτ, κερδίζοντας την δευτεραθλήτρια κόσμου 2022 Ουγγαρία με ανατροπή στο τελευταίο 1,5 λεπτό!

Στα 105 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη η Ελλάδα έχανε 8-6 από την πανίσχυρη Ουγγαρία. Και όμως κατάφερε να σημειώσει τρία γκολ με την… οικογένεια Πλευρίτου, να έχει μια ανίκητη Σταματοπούλου κάτω από την εστία και να επικρατεί τελικά 9-8 με φοβερή ανατροπή.

Η Εθνική ξεκίνησε εξαιρετικά τον αγώνα και αν και δέχθηκε πρώτη γκολ στο 6:38 από την Γκρέτα Γκρουσέτι (1-0) απάντησε με σερί 3-0 (Ξενάκη, Χυδηριώτη, Ε. Πλευρίτου) για να κλείσει το πρώτο οκτάλεπτο στο +2.
Στο δεύτερο οκτάλεπτο, η Ουγγαρία απάντησε με Φάραγκο και Περεστέγκι Νάγκι για να ισοφαρίσει σε 3-3 στο 12:45. Και πάλι όμως η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου είχε τις απαντήσεις στην επίθεση. Μαργαρίτα και Βασιλική Πλευρίτου επανέφεραν το προβάδισμα στο +2 με το οποίο έκλεισε και το ημίχρονο (5-3).
Στην επανάληψη ο Ατίλα Μπίρο άλλαξε την τερματοφύλακα του, βγάζοντας την Άλντα Μανόν Μαγκιάρι για να βάλει την Αλεξάντρα Κις. Οι Ελληνίδες παίκτριες την καλωσόρισαν με γκολ, με την Ιωάννα Χυδηριώτη να κάνει το 6-3 και την Ελλάδα να πηγαίνει στο +3.
Η ελληνική ομάδα συνέχισε την πολύ καλή άμυνα κρατώντας άθικτη την εστία της για περίπου οκτώ λεπτά, μέχρι που η Γκρέτα Γκουρισάτι εκμεταλλεύτηκε ένα σπάνιο λάθος της Εθνικής για να κάνει το 6-4 που ήταν και το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου.
Η Ουγγαρία κατάφερε να σκοράρει με την έναρξη σχεδόν της 4η περιόδου με την Γκουρισάτι να κάνει το 6-5 και πριν προλάβει να περάσει λεπτό, η Σίλαγκι έκανε το 6-6.
Ακολούθησαν ένα χαμένο πέναλτι από τη Νίνου (το 2ο για την Ελλάδα καθώς έχασε πέναλτι και η Πάτρα στην πρώτη περίοδο) και δυο χαμένες επιθέσεις με παίκτρια παραπάνω, για να περάσει μπροστά η Ουγγαρία με γκολ της Βάντα Βάλι στην αντεπίθεση. Σχεδόν αμέσως η Κριστίνα Γκάρντα έκανε το 8-6 με σουτ από τα έξι μέτρα. Η Μαργαρίτα Πλευρίτου μείωσε στο γκολ, 1:45 πριν από τη λήξη κάνοντας το 8-7 και στο λεπτό, η Βασιλική Πλευρίτου έκανε το 8-8! Ακριβώς οκτώ δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, η Ελευθερία Πλευρίτου έκανε το 9-8 και η Σταματοπούλου σήκωσε τείχος στην ελληνική εστία για να πάρει μια πολύ σπουδαία νίκη.

Αύριο στις 14:00 η Εθνική αντιμετωπίζει την Ρουμανία

Οκτάλεπτα: 1-3, 2-2, 1-1, 4-3
Ουγγαρία (Ατίλα Μπίρο): Γκουρισάτι 3, Περεστέγκι Νάγκι 1, Φάραγκο 1, Σίλαγκι 1, Βάλι 1, Γκάρντα 1
Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου): Ε. Πλευρίτου 2, Χυδηριώτη 2, Μ. Πλευρίτου 2, Ξενάκη 1, Β. Πλευρίτου 2