Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τον Εθνικό

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη σημείωσε η ομάδα πόλο των γυναικών του Εθνικού επικρατώντας επί του ΑΝΟ Γλυφάδας 12-11 για τη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος της Α1 των γυναικών.

Η ομάδα του Κώστα Βαμβακάρη μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πήρε το προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου με 3-2. Οι φιλοξενούμενες συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο οκτάλεπτο, όπου πήραν αέρα τριών τερμάτων με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με 6-3. Με την αρχή του δεύτερου μισού του αγώνα, ο ΑΝΟ Γλυφάδας μείωσε τη διαφορά στο ένα τέρμα (8-9), όμως ο Εθνικός Πειραιά κατάφερε να φύγει με το διπλό από το κολυμβητήριο “Αντ. Δημητρόπουλος”.
Oκτάλεπτα 2-3, 1-3, 5-3, 3-3
ΑΝΟ Γλυφάδας (Τόνια Μωραΐτη): Αρχοντάκη, Καλαργυρού, Κολιτσοπούλου 1, Λούδη 1, Μαμόγλου 1, Κόλλια, Αντωνιάδη, Γρηγοροπούλου, Ακριτίδου 1, Φραγκιουδάκη 3, Κοντονή 3, Κοντογιάννη 1, Γαλιατσάτου, Γροζοπούλου, Καρύτσα
Εθνικός Πειραιά (Κώστας Βαμβακάρης): Σωτηρέλη, Λούδη, Λιαπάκη, Τζελέπη 1, Αποστολίδου, Μπίσμπα, Χατζηκυριακάκη, Λογοθέτη 1, Πέττα, Μακί 1, Μπάξτερ 3, Νιαρχάκου 1, Κατσιμπρή 3, Μπενέκου 2, Τζούρκα.

Ντέρμπι στην Πάτρα
Η Ναυταθλητική Ένωση Πατρών επικράτησε του ΝΟ Λάρισας με σκορ 11-9, στην πρώτη αναμέτρηση των δυο ομάδων για την Β’ φάση.
Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημά του με το σκορ στο πρώτο οκτάλεπτο να λήγει ισόπαλο 3-3, ενώ στο ημίχρονο, η ΝΕ Πατρών κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ (7-5). Στην τρίτη περίοδο, η γηπεδούχος ομάδα αύξησε ακόμα περισσότερο το προβάδισμα (10-6), με το τελικό αποτέλεσμα να λήγει 11-9.
Oκτάλεπτα 3-3, 4-2, 3-1, 1-3
ΝΕ Πατρών (Δημήτρης Μπιτσάκος): Γιαννακέα, Ανδρουτσέλη 1, Σινεμόγλου, Ρακιντζή, Τσιμάρα Ευφ. 2, Τσιμάρα Ευδ. 2, Πετάση 1, Μιχαηλίδου, Μόργκαν 1, Μπιτσάκου 3, Μανέτα Σ., Λυκοθανάση 1, Μανέτα Β.
ΝΟ Λάρισας (Σπύρος Τσιάρας): Καζάνα, Κυροδήμου, Τουλουμτζίδου 1, Χασιώτη, Λαμπρονίκου, Μπαλάτσα Μ. 1, Μπαλάτσα Ν. 1, Τοκίνι, Κους 5, Τσιγαρίδα 1, Πατούνα

Σημαντική νίκη για ΝΟ Ρεθύμνου
Δύσκολη νίκη, αλλά καθοριστική για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, πέτυχε ο Ναυτικός Όμιλος Ρεθύμνου επικρατώντας του Νηρέα Χαλανδρίου με 12-11.
Oκτάλεπτα 3-2,4-2,4-3,1-4.
ΝΟ Ρεθύμνου (Κ. Φιτζανάκης): Ζοφώλη, Μαλλιαρού, Καρυπίδου Σ. 2, Παναγιωτάκη, Φαρμάκη Μ. 1, Γαβαλά 1, Κολτσίδα, Στρατιδάκη 2, Λιμπιτάκη, Φαρμάκη Έ. 4 , Λιμπιτάκη Α., Σολανάκη, Καραγιάννη, Καρυπίδου Β. 2, Συριάνογλου.
Νηρέας Χαλανδρίου (Έ. Καράγιαννη): Στρατάκου, Σαφέτη 1, Μαυρωτά 4, Κασσάρη, Τριχά 2, Ξανθοπούλου, Παπαναστασίου, Μπόβαλη 1, Δούλη, Κουτέλη 2, Αγγελίδη 1, Λάζαρη, Τορνάρου.