Σπουδαία νίκη για τη Βουλιαγμένη

Ο ΝΟ Βουλιαγμένης πέτυχε μία σπουδαία νίκη απέναντι στην Ουγγρική Ντουναϊσβάρος (κάτοχος του σούπερ καπ) με 13-11, στην 2η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της ευρωλίγκας στην υδατοσφαίριση γυναικών.

Σε ένα ανοιχτό παιχνίδι με αρκετά τέρματα και από τις δύο ομάδες από την πρώτη περίοδο (3-3), η Ράνεϊ έδωσε το προβάδισμα στον ΝΟ Βουλιαγμένης στο ημίχρονο με 7-6. Στο τρίτο οκτάλεπτο, η ουγγρική ομάδα εμφανίστηκε καλύτερη, με αποτέλεσμα να βρεθεί μπροστά στο σκορ (10-9), όμως η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου δεν τα παράτησε και με ένα σερί πήρε τη νίκη με 13-11. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Στεφανία Χαραλαμπίδη με 5 τέρματα.
Ο ΝΟ Βουλιαγμένης στοχεύει στην κατάληψη μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων, που θα του δώσουν το εισιτήριο για προημιτελική φάση. Στην προημιτελική φάση, οι νικήτριες ομάδες θα προκριθούν στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης, ενώ οι ηττημένες θα συνεχίσουν στο φάιναλ φορ του κυπέλλου της LEN.
Oκτάλεπτα 3-3, 3-4, 4-2, 1-4
Ντουναϊσβάρος: Κις, Μπρεζόφτσκι, Μέντσιντζερ, Τζουρισάτι, Χόρβαθ 4, Μάχιου 1, Λούκα 1, Γκάρντα 2, Ζίγκλερ, Βάλι 3, Χούζτι, Ζέλακ, Άαρτς
ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου): Τζόνσον, Χαραλαμπίδη 5, Χυδηριώτη 1, Ελληνιάδη, Κόκκινάκη, Ξενάκη 4, Νίνου Ε., Πάτρα, Κώτσια, Διαμαντοπούλου, ΡάνεΪ 3, Μαστρόκαλου, Κοτσιώνη

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής του ομίλου, η Σαμπαντέλ νίκησε την Ράπαλο με σκορ 17-9, διατηρώντας το απόλυτο των νικών.
Η βαθμολογία του 2ου ομίλου μετά τη 2η αγωνιστική:
Σαμπαντέλ 6 (41-13)
ΝΟ Βουλιαγμένης 3 (13-11) (-1αγ.)
Ντουναϊσβάρος 3 (20-21)
Ράπαλο 0 (17-26)
Ολίμπια Κόζιτσε 0 (4-24) (-1αγ.)
Σε λίγη ώρα διεξάγεται η 3η αγωνιστική του ομίλου, με τους εξής αγώνες: 19:00 Σαμπαντέλ – Ντουναϊσβάρος, 20:30 ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολίμπια Κόζιτσε.