ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Σπουδαίο διπλό του ΠΑΟΚ στο Καματερό

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη σημείωσε Ο ΠΑΟΚ επικρατώντας 24-22 επί της ΑΕΚ και πλέον οι δύο Δικέφαλοι βρίσκονται μαζί στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της χάντμπολ πρέμιερ, με τη λήξη του πρώτου γύρου.

Το παιχνίδι που έκλεισε την 11η αγωνιστική και τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος ήταν συναρπαστικό. Το μεγάλο γκολ της βραδιάς το πέτυχε ο Πετρίδης, ο οποίος μπήκε στο τέλος για λίγα λεπτά λόγω του τραυματισμού που τον ταλαιπωρούσε, όμως στο 22-23, 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος καθάρισε τη νίκη για τους «ασπρόμαυρους» κάνοντας το 24-22.
Οι παίκτες του Νίκου Γεωργιάδη, ξεκίνησαν μουδιασμένα, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να προηγηθεί, όμως οι «ασπρόμαυροι» βρήκαν τις απαντήσεις με τις δύο ομάδες να έχουν επαφή με το σκορ καθ’όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.
Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με τους «κιτρινόμαυρους» να προηγούνται με 12-11. Το δεύτερο ημίχρονο, βρήκε τους παίκτες του Δικεφάλου να πατούν γκάζι και να φτάνουν στο +5 (16-21 στο 43′). Οι «ασπρόμαυροι» ωστόσο, έχασαν την συγκέντρωση τους και έδωσαν το δικαίωμα στην ΑΕΚ να μπει ξανά στο ματς.
Οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να μειώσουν και να ισοφαρίσουν κάνοντας το παιχνίδι θρίλερ. Στο τέλος όμως μίλησε η ψυχή του πρωταθλητή με τον Πετρίδη να σκοράρει και τον Λοΐζο να αποκρούει πέναλτι για το τελικό 22-24.