Σπουδαία νίκη για την Εθνική κόντρα στη Σερβία

Την πρώτη της νίκη στον προκριματικό όμιλο της Ποντγκόριτσα για το παγκόσμιο κύπελλο, σημείωσε η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών που επικράτησε επί της Σερβίας 16-14.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και κατάφερε να κρατήσει στο πρώτο ημίχρονο τους Σέρβους στα τρία γκολ έχοντας πάρει το προβάδισμα με 8-3.
Στην επανάληψη, οι χρυσοί Ολυμπιονίκες του Τόκιο προσπάθησαν να απαντήσουν για να κάνουν την ανατροπή. Στο τρίτο οκτάλεπτο με επί μέρους σκορ 6-5 μείωσαν σε 13-9 που όμως δεν ήταν αρκετό για να μπορέσουν να φτάσουν στη νίκη, καθώς στο 4ο οκτάλεπτο, αν και πίεσαν πολύ, το παιχνίδι ολοκληρώθηκε 16-14 υπέρ της Εθνικής.
Με τη νίκη αυτή η Εθνική ομάδα μπαίνει γερά στο… κόλπο για την κατάκτηση μιας εκ των τριών πρώτων προνομιούχων θέσεων στον δεύτερο όμιλο που οδηγούν στο super final του Λος Άντζελες, το καλοκαίρι.
Οκτάλεπτα 2-4, 1-4, 6-5, 5-3
ΣΕΡΒΙΑ: Μίσοβιτς, Μάντιτς 4, Σ. Ράσοβιτς 5, Ραντέλοβιτς 1, Λάζιτς, Λούκιτς 2, Ντράσοβιτς, Β. Ράσοβιτς, Στανόγεβιτς, Ούμποβιτς 1, Γιάνκοβιτς 1, Βούτσινιτς, Μίτροβιτς.
ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 3, Σκουμπάκης, Καλογερόπουλος, Φουντούλης 3, Παπαναστασίου 2, Γκίλλας 1, Αργυρόπουλος 3, Σολανάκης 1, Κάκαρης 3, Αλαφραγκής, Βλαχόπουλος, Τζωρτζάτος.
Αύριο η Εθνική θα αντιμετωπίσει την Αυστραλία, η οποία έχει δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια.