Κουβέιτ 2019: Στα ημιτελικά η Εθνική, παίζει με Κροατία

Στον ημιτελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος θα βρεθούν -ξανά- οι Έλληνες της Εθνικής υδατοσφαίρισης Κ20, σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι που κρίθηκε στα πέναλτι και πια στρέφει την προσοχή της στη νίκη επί Κροατίας.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Αμερικανούς να παίρνουν προβάδισμα τεσσάρων γκολ στην πρώτη περίοδο και τους Νικολαΐδη – Καλογερόπουλο να μειώνουν στα δύο για να λήξει το πρώτο οκτάλεπτο με 2-4 υπέρ των ΗΠΑ. Το προβάδισμα των δύο γκολ παρέμεινε με τη δεύτερη περίοδο να λήγει με 5-7 όμως στο τρίτο οκτάλεπτο οι Έλληνες ανέβασαν ρυθμό και με τρία γκολ μείωσαν τη διαφορά. Στο τέταρτο οκτάλεπτο και αφού οι Έλληνες είχαν πια ανεβασμένη ψυχολογία ξεκίνησαν με ισοφάριση στα 9-9 για να πετύχουν και 10ο γκολ παίρνοντας το προβάδισμα, ενώ μάλιστα ο προπονητής τους είχε αποβληθεί με κόκκινη κάρτα από το ημίχρονο. Οι Αμερικανοί δεν τα παράτησαν και προηγήθηκαν ξανά με ένα γκολ ενώ ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος της τέταρτης περιόδου, ο Καλογερόπουλος εκμεταλλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω και ισοφάρισε σε 11-11 για να πάει το παιχνίδι στα πέναλτι. Εκεί, οι Έλληνες ήταν καταιγιστικοί, με τον Μιτράκη να αποκρούει ένα πέναλτι των Αμερικανών (το άλλο βρήκε δοκάρι) και με 4-1 -15-12 στο σύνολο- πήραν το τελευταίο εισιτήριο για τον ημιτελικό.
Έτσι, η Εθνική θα αντιμετωπίσει αύριο στις 19:00 την Κροατία, στο πλαίσιο του ημιτελικού, επιθυμώντας να κάνει μια εμφάνιση αντίστοιχη με αυτή του 2017 που είχε επικρατήσει με 12-10 για να αναδειχθεί τιτλούχος, ώστε να βρεθεί στον τελικό της Παρασκευής.
Οκτάλεπτα: 2-4, 3-3, 3-2, 3-2.
Ελλάδα (Τέο Λοράντος): Μιτράκης, Καλογερόπουλος 2, Αλαφράγκης, Γκιουβέτσης 4, Νικολαΐδης 2, Παπαναστασίου 2, Κάκαρης 1, Ρομπόπουλος, Παπαγεωργίου, Δίπλαρος, Χαλυβόπουλος, Γονιωτάκης, Δαλμάρας.
ΗΠΑ (Άλεξ Ροντρίγκεζ): Βάινμπερφκ, Όζμπορν 3, Βάβιτς, Γκρούγουελ 1, Γιούνο, Ζάαν, Ντάουμπε 2, Έχραχντ 2, Μακκιούετ, Μόλθεν 1, Γούνχεντ 1, Λοθ, Έμντεν.