Στα Κύμινα έγινε το μπαμ

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ο ΑΟ Θήρας έκανε την πολύ μεγάλη έκπληξη επικρατώντας με 3-2 (από 0-2 μάλιστα) του πρωταθλητή Ολυμπιακού, ωστόσο σήμερα το βράδυ η ομάδα της Σαντορίνης έπεσε θύμα ακόμη μεγαλύτερης έκπληξης καθώς ηττήθηκε με 3-2 στην έδρα των νεοφώτιστων Μακεδόνων Αξιού.

του Δημήτρη Τυχάλα

Στα Κύμινα η ομάδα του Μανώλη Σκουλικάρη έχασε το πρώτο σετ δια περιπάτου, αλλά μετά φρόντισε να αποδείξει πως όλα τα καλά λόγια που λέγονται από τους ουδέτερους δεν είναι τυχαία.
Ο ΑΟΘ προηγήθηκε με 22-24 στο β’ σετ, αλλά το έχασε με 29-27 με τους Μακεδόνες να παίρνουν το επόμενο με 27-25μ ωστόσο το παιχνίδι πήγε στο τάι μπρέικ.
Εκεί το δράμα έφτασε στο αποκορύφωμα του με απίστευτες ανατροπές, καθώς το 11-8 των Μακεδόνων έγινε 12-14 για την Θήρα, η οποία πέταξε στα σκουπίδια δύο ματς μπολ και το ματς έληξε 17-15.

Τα σετ: 13-25, 29-27, 27-25, 21-25, 17-15
Μακεδόνες (Σκουλικάρης) Σαγκάρντια, Τοάζι, Καραφουλίδου, Δραγουμάνου, Πολυνοπούλου, Γιαννούλη, Τσαγκαράκη-λ / Μυρίδου –λ, Βέλλιου, Παπαδοπούλου, Στεφανίδου.
ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου, Ζντόβτς, Μεταξά, Όστοϊτς, Βεργίδου, Τερζιτς, Αρτακιανού -λ / Μουντάκη, Τσβέτκοβα, Τσοχατζή, Τσομπανίδου, Παναγιωτίδου.

Έφτασε κοντά στη νίκη η Θέτιδα
Στην αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της εμβόλιμης 4ης αγωνιστικής στη Βούλα, η Θέτιδα αν και προηγήθηκε με 2-0 «λύγισε» από το μαχητικό Μαρκόπουλου που έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 3-2 σετ, παίρνοντας πολύτιμο δίποντο ενώ οι γηπεδούχες πήραν τον πρώτο τους βαθμό στο πρωτάθλημα.
Αποφασισμένη να πάρει τους πρώτους βαθμούς της, η Θέτιδα μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ, πήρε διαφορά (18-10) απέναντι στο Μαρκόπουλο που ξεκίνησε νωθρά και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει στο σετ με αποτέλεσμα το 1-0 με 25-19 για τις γηπεδούχες.
Με την ψυχολογία υπέρ τους, οι γηπεδούχες παρουσιάστηκαν εξίσου συγκεντρωμένεςκαι ανταγωνιστικές στο δεύτερο σετ. Ο ΑΟΜ ήταν κοντά στο σκορ (19-17, 21-19) αλλά η ομάδα της Βούλας διατηρώντας τη μικρή διαφορά κατάφερε να πάρει το σετ 2-0 (25-22) και τον πρώτο βαθμό της στο πρωτάθλημα!
Στο τρίτο σετ και πάλι η Θέτιδα μπήκε καλύτερα, είχε τον έλεγχο (14-10, 17-15-11) μέχρι το 17-17 όπου το Μαρκόπουλο ισοφάρισε σε 17-17 και μείωσε σε 2-1 σετ με 22-25.
Η «σκληροτράχηλη» ομάδα του Μαρκόπουλου είχε… επιστρέψει στο παιχνίδι και με πίεση από το σερβίς δυσκόλεψε στο τέταρτο σετ την αντίπαλη υποδοχή για να επέλθει η ισοφάριση σε 2-2 (11-25).
Στο τάι μπρέικ έγινε πραγματική μάχη με τις δυο ομάδες να διεκδικούν στα ίσα το θετικό αποτέλεσμα. Το Μαρκόπουλο πέρασε με +3 (8-11) αλλά η Θέτιδα αμέσως μάζεψε τη διαφορά (11-11) ενώ λίγο αργότερα πέρασε μπροστά με 13-12 εκμεταλλευόμενη λάθος του ΑΟΜ. Η ομάδα του Μαρκόπουλου επέστρεψε εκ νέου, ισοφάρισε και είχε τον τελευταίο λόγο με ρίσκο στο σερβίς για το 14-16 και την τελική επικράτηση μέσα στη Βούλα.

Τα σετ: 25-19, 25-22, 22-25, 11-25, 14-16
Θέτις Β.( Γεωργοπούλου) Κιουτσιούκη, Αργυροπούλου, Τουρνάκη, Χριστινίδου, Τοντάι, Βαρουδάκη, Ξυντάρα -λ / Μελετιάδη, Γαληνού, Λεωνίδου, Βρέλου
Μαρκόπουλο (Νικολάκης) Δικαιούλια, Σόουζα, Μερκάντο, Κλάιν, Φακοπουλίδου, Διάlλα, Ιακωβίδου –λ/, Καρακάση, Νικολογιάννη, Λιάγκη, Πατεράκη