Connect with us

ΒΟΛΕΪ

Ευρωβόλεϊ ανδρών: Στα προημιτελικά η Ρωσία

Published

on

Η φιναλίστ των Ολυμπιακών Αγώνων παρά τις σημαντικές απουσίες της και το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, νίκησε με 3-1 την Ουκρανία και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

του Δημήτρη Τυχάλα
[email protected]

Οι Ρώσοι αγωνίζονται στο Ευρωβόλεϊ χωρίς τους δύο βασικούς τους διαγώνιος (Μιχαΐλοφ, Πολετάεφ) με τον Σαμελβούο να χρησιμοποιεί στην συγκεκριμένη θέση τον Κλιούκα, ο οποίος σήμερα ήταν καθοριστικός (15/30 επ., 4 άσσους, 2 μπλοκ) με την Ουκρανία πάντως στο πρώτο σετ να στέκεται εξαιρετικά και με όπλο το μπλοκ προγήθηκε 1-0.

Σ’ αυτό έπαιξαν ρόλο και τα 10 λάθη των Ρώσων, καθώς το 21-21 έγινε21-24 με χαμένο σερβίς Κλιούκα, άουτ επίθεση του ίδιου και άουτ επίθεση του Πάνκοφ, με τον Βολκόφ να μειώνει, αλλά τον Βιέτσκι να τελειώνει το σετ.

Το 1-1 ήρθε πολύ εύκολα και στο τρίτο σετ είχαμε την ίδια εικόνα με το πρώτο καθώς η Ουκρανία ξεκίνησε καλύτερα (4-8), αλλά στην τελική ευθεία κατέρρευσε (το 19-19 έγινε 25-21), όπως ακριβώς και στο φινάλε του δ’ σετ με τους Ρώσους να πανηγυρίζουν την πρόκριση.

Τα σετ: 22-25, 25-16, 25-22, 25-22
*Οι πόντοι της Ρωσία προήλθαν από 8 άσσους, 53 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Ουκρανίας προήλθαν από 4 άσσους, 39 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

ΡΩΣΙΑ (Τόμας Σαμελβούο): Ποντλέσνιχ 13 (12/27 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ.-08% άριστες), Βολκόφ 14 (12/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 72% υπ.-17% άριστες), Γιάκοβλεφ 8 (5/9 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ), Πάνκοφ 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Κλιούκα 21 (15/31 επ., 4 άσσους, 2 μπλοκ), Κουρκάεφ 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ) / Γκολούμπεφ (λ. 50% υπ.-10% άριστες), Μπαράνοφ (λ), Τετιούκιν, Κόμπζαρ 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ).

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Ούγκνις Κράστινς): Βιέτσκι 11 (10/32 επ., 1 μπλοκ), Πλοντίτσκι 11 (10/26 επ., 1 άσσος, 48% υπ. – 19% άριστες), Σεμένιουκ 14 (8/13 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Τεριομένκο 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Στσίτκοφ 1 (0/1 επ., 1 άσσος), Κοβάλοφ 8 (5/14 επ., 3 μπλοκ, 47% υπ. – 09% άριστες) / Μπρόβα (λ, 69% υπ. – 38% άριστες), Ντιντένκο, Ιερετσένκο 1 (1/1 επ.), 2 (2 μπλοκ), Σιντορένκο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα στους 16:
Σάββατο 11/9, Γκντάνσκ
Ρωσία-Ουκρανία 3-1 (22-25, 25-16, 25-22, 25-22)
21:30, Πολωνία-Φινλανδία

Κυριακή 12/9, Γκντάνσκ
18:30, Ολλανδία-Πορτογαλία
21:30, Σερβία-Τουρκία

Κυριακή 12/9, Οστράβα
17:00, Ιταλία-Λετονία
20:00, Γερμανία-Βουλγαρία

Δευτέρα 13/9, Οστράβα
17:00, Σλοβενία-Κροατία
20:00, Γαλλία-Τσεχία

Advertisement

Advertisement

Οι απόψεις - editorial που δημοσιεύονται στο Sportsfeed απηχούν τις απόψεις των συγγραφέων και όχι του Sportsfeed το οποίο τηρεί πιστά τις αρχές της ελευθεροτυπίας: Η δημοσίευση είναι η ψυχή της δικαιοσύνης. Copyright © 2018 Sportsfeed.gr