ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Μινσκ 2019: Στα ρεπεσάζ οι παλαιστές, αποκλεισμοί σε τοξοβολία, κανόε

Την ευκαιρία να διεκδικήσει ένα μετάλλιο για την πάλη θα κυνηγήσει αύριο ο Κίριλλος Μπίνεμπαουμ καθώς σήμερα κατάφερε να βρεθεί στα ρεπεσάζ.

Αγωνιζόμενος στην κατηγορία των 74κ. στην ελευθέρα πάλη, ο Μπίνεμπαουμ, απέκλεισε στον πρώτο γύρο τον Αϊμάρ Αντρούσε όμως στα προημιτελικά ηττήθηκε από τον Τούρκο Σονέρ Ντεμιρτάς, ο οποίος έφτασε μέχρι τον τελικό και έτσι κουβάλησε τον Μπίνεμπάουμ στα ρεπεσάζ. Εκεί θα παλέχει με τον Αζέρο Χατζιμουράντ Γκανζίεφ για να πάρει την πρόκριση στον αγώνα του χάλκινου μεταλλίου όπου θα τον περιμένει ο Ουκρανός Βασίλ Μικαΐλοφ.
Στα ρεπεσάζ των 125κ. θα αγωνιστεί ο Γιάννης Καργιωτάκης που ναι μεν έχασε από τον Ρώσο Ανζόρ Κιζρίεφ όμως τον πήρε μαζί του καθώς έφτασε στον τελικό. Ο Καργιωτάκης θα αντιμετωπίσει τον Τούρκο Φατίχ Γιασαρλί διεκδικώντας την πρόκριση στον αγώνα του χάλκινου μεταλλίου.
Στην κατηγορία των 86κ. ο Γιώργος Σαββουλίδης ηττήθηκε στον πρώτο γύρο από το Γερμανό Αχμέντ Ντουντάροφ.

Τοξοβολία
Στην φάση των «32» του Ολυμπιακού τόξου ολοκληρώθηκη η παρουσία της Ευαγγελίας Ψάρρα στους ευρωπαϊκούς αγώνες του Μινσκ. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, ηττήθηκε 6-4 από την Κροάτισα Τιχάνα Κόβατσιτς και αποκλείστηκε από τη συνέχεια.

Κανόε
Ο Στέφανος Δημόπουλος πήρε την 8η θέση στην πρώτη προκριματική σειρά του κανόε σπριντ (1000μ. κατηγορίας C1) με χρόνο 4:13.888 και έμεινε εκτός συνέχειας της διοργάνωσης. Την ίδια τύχη είχαν και οι Παναγιώτης Αντωνίου και Κώστας Ευθυμιάδης που αγωνίστηκαν στην πρώτη προκριματική σειρά την ίδιας απόστασης στην κατηγορία Κ2 και έμειναν στην 9η θέση με χρόνο 3:31.127.