Σταθερή η Ντουντουνάκη

Άλλη μία καλή εμφάνιση πρόσθεσε η Άννα Ντουντουνάκη στο Αμστερνταμ καπ, την τελευταία μέρα των αγώνων.

Η αθλήτρια του Μάρκου Μανταλούφα, αγωνιζόμενη στα 50μ. πεταλούδα κατέλαβε στον τελικό την πέμπτη θέση κάνοντας 26.84. Σταθερά κάτω από τα 27 δευτερόλεπτα η Ντουντουνάκη, έχοντας μάλιστα τον κύκλο της βαριάς προπόνησης στην πλάτη της.
Η παρουσία της στους αγώνες που έγιναν στο Αμστερνταμ, σαφώς και κρίνεται ικανοποιητική. Παρά το γεγονός ότι έχασε για λίγο το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο στα 100μ. πεταλούδα, οι επιδόσεις της για την εποχή είναι καλές και όπως δείχνουν τα πράγματα θα γίνουν και καλύτερες. Το όριο Α για τους Ολυμπιακούς δεν είναι μακρινός στόχος, όπως και τα επιπλέον όρια για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (έχει ήδη αυτό των 100μ. πεταλούδας από το καλοκαίρι στο Καζάν).
Να σημειωθεί ότι νικήτρια στον τελικό των 50μ. πεταλούδα στο Άμστερνταμ καπ, ήταν η Ίνγκε Ντέκερ με 26.06, την ακολούθησε η Μάικε ντε Βάαρντ με 26.20, ενώ στην τρίτη θέση ήταν η Μελανί Ενίκ με 26.25. Μία θέση πάνω από την Ντουντουνάκη, στην 4η, τερμάτισε η Έμιλι Μπέκμαν με 26.77.