Σταθερός ο Ζήκος, προκρίθηκε στον τελικό στο Ντόρτμουντ

Ο σπρίντερ από τα Τρίκαλα σημείωσε ξανά 6.70 στον προκριματικό του μίτινγκ του Ντόρτμουντ και πήρε την πρόκριση μέσω επίδοσης στον τελικό.

O 23χρονος κατέκτησε την 3η θέση στη 2η προκριματική σειρά και ισοφάρισε το χρόνο της πρεμιέρας που έκανε στο Βερολίνο, το 6.70. Οι δύο πρώτοι από κάθε σειρά προκρίνονται απευθείας στον τελικό και η εξάδα συμπληρώνεται από τους 4 καλύτερους χρόνους. Ο Ζήκος έχει τον καλύτερο χρόνο από τους υπόλοιπους αθλητές, οπότε θα πάρει θέση στο βατήρα του τελικού με την 5η επίδοση, στις 17:50 ώρα Ελλάδας. Λίγο αργότερα θέση στο βατήρα των 60μ πήρε και η Ραφαέλα Σπανουδάκη όμως έκανε άκυρη εκκίνηση και δυστυχώς αποκλείστηκε από τη συνέχεια. Στη συνέχεια οι διοργανωτές απολογήθηκαν στην Ελληνίδα σπρίντερ για λανθασμένη απόφαση, αφού όπως ενημερώθηκε η αντίδρασή της ήταν 0.111. Το κακό όμως είχε ήδη γίνει αφού η Σπανουδάκη είχε ήδη χάσει την κούρσα.