Σταθερός στις επιδόσεις του ο Βαζαίος

Μια βδομάδα μετά την συμμετοχή του στο χειμερινό κύπελλο όπεν, ο Ανδρέας Βαζαίος αγωνίστηκε για το Λάφμπορο, στο οποίο φοιτά, στο πανεπιστημιακό πρωτάθλημα και οι χρόνοι που σημείωσε ήταν ανάλογοι αυτών της Αλεξανδρούπολης.

Η αγωνιστική δράση για τον αθλητή του Αλέξανδρου Νικολόπουλου συνεχίστηκε στην Βρετανία και ξεκίνησε χθες με τα 100μ πεταλούδα. Στα προκριματικά ο Βαζαίος ήταν ταχύτερος με 54.14 και στον τελικό κατάφερε να κατεβάσει περισσότερο την επίδοσή του με 53.32, όμως δεν ήταν αρκετή για να τον φέρει στην πρώτη θέση, την οποία κατέκτησε ο Λούις Φρέιζερ με 52.94 και αυτός έμεινε δεύτερος.
Σήμερα η μέρα του ξεκίνησε με το αγώνισμα των 200μ πεταλούδα. Στα προκριματικά σημείωσε την 6η καλύτερη επίδοση (2:06.02) από τους συμμετέχοντες για να μπει στον μεγάλο τελικό και εκεί ήταν νικητής με 1:59.96. Το πρόγραμμά του περιελάμβανε και το 50άρι πεταλούδα, στο οποίο κατέβηκε για πρώτη φορά τη νέα σεζόν. Στην μικρότερη απόσταση της πεταλούδας ήταν και πάλι δεύτερος πίσω από τον Φρέιζερ με 24.14 έναντι του 23.82.
Ο Βαζαίος βρίσκει τον ρυθμό του για να είναι έτοιμος στο μεγάλο κολυμβητικό ραντεβού της χρονιάς που είναι το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Φουκουόκα και έπειτα να διεκδικήσει την συμμετοχή του στους τέταρτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας του.