Στη 15άδα ο Δαλδογιάννης

Με την παρουσία του Στέλιου Δαλδογιάννη πραγματοποιήθηκε η δεύτερη ημέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος open water νέων στο Πιομπίνο της Ιταλίας.

του Στέφανου Σουλιώτη

Στην κούρσα των 10χλμ. για τις ηλικίες 18-19 ετών ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε 15ος με χρόνο 2:02:01.4. Την πρώτη θέση κατέλαβε ο Ούγγρος Κριστόφ Ρασόβσκι με 1:55:40.7. Δεύτερος τερμάτισε ο Γερμανός Φλόριαν Γουέλμπροκ (1:55:50.5) και τρίτος ο Ιταλός Αντρέα Μάντσι (1:57:46.6). Στα 10χλμ. κοριτσιών η Κύπρια Ειρήνη Κύζα κατέλαβε την 20η θέση με χρόνο 2:29:35.4. Νικήτρια αναδείχθηκε η Ιταλίδα Αλίσια Τεταμάντσι (2:08:54.1), δεύτερη ήταν η Βαλέρια Ερμάκοβα από τη Ρωσία (2:12:01.5) και τρίτη η Ιταλίδα Ρεμπέκα Ταλάντι (2:12:08.5). Για τον Δαλδογιάννη ήταν η δεύτερη σημαντική διοργάνωση open water σε διάστημα δύο μηνών καθώς τον Ιούλιο κολύμπησε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της κατηγορίας του καταλαμβάνοντας την 17η θέση. Οι αγώνες ολοκληρώνονται την Κυριακή με το ομαδικό 14-16 ετών και το ομαδικό Κ19.