Στη Μόσχα ο Βολικάκης

Συνέχεια στις αγωνιστικές υποχρεώσεις για τον Χρήστο Βολικάκη ο οποίος το σαββατοκύριακο θα τρέξει στο μίτινγκ «memorial of Alexander Lesnikov» που ξεκινάει σήμερα Παρασκευή στη Μόσχα.

του Στέφανου Σουλιώτη

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε επιτυχημένη επανεμφάνιση στην πίστα μετά την εγχείρηση αποκατάστασης κήλης αφού την περασμένη εβδομάδα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο κέιριν στο γκραν πριν του Μινσκ. Στη διοργάνωση της Μόσχας ο Βολικάκης θα πάρει μέρος το Σάββατο στο σπριντ και την Κυριακή στο κέιριν. Αυτό που προέχει αυτή τη στιγμή για τον παγκόσμιο πρωταθλητή εφήβων του 2005 είναι να τσεκάρει την αγωνιστική του κατάσταση, να δοκιμάσει τακτικές και πατήματα στην πίστα και φυσικά να δει σε τι κατάσταση βρίσκονται οι πιθανοί αντίπαλοί του στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Στο περσινό «memorial of Alexander Lesnikov» ο Βολικάκης έχασε στο νήμα την τρίτη θέση, ενώ το 2009 στη Μόσχα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό κύπελλο. Στο μίτινγκ της ρωσικής πρωτεύουσας εκτός από τον 28χρονο ποδηλάτη θα πάρει μέρος και η υπόλοιπη Εθνική ομάδα που αποτελείται από τους Ζαφείρη Βολικάκη, Σωτήρη Μπρέτα, Γιάννη Καλογερόπουλο και Τάσο Αντωνόπουλο.