Στην 26η θέση η Αραούζου, 33ος ο Κυνηγάκης

Στην 26η θέση ολοκλήρωσε τον πρώτο αγώνα της σεζόν στο open water, που διεξήχθει σήμερα στη Ντόχα, η Κέλλυ Αραούζου που προετοιμάζεται για το παγκόσμιο πρωτάθλημα του καλοκαιριού.

Η αθλήτρια του Νίκου Γέμελου κολύμπησε σε 2:04:29 για να τερματίσει 37,5 δευτερόλεπτα από την πρώτη, την εξαιρετική Βραζιλιάνα Άνα Μαρτσέλα Κούνια που τερμάτισε σε 2:03:51. Την έκπληξη έκανε στη δεύτερη θέση η Αυστραλή Καρίνα Λι με 2:03:52 ενώ τρίτη ήταν η Ιταλίδα Ρακέλε Μπρούνι με 2:03:53. Εκτός μεταλλίων η παγκόσμια πρωταθλήτρια Χέιλι Άντερσον που ήταν 4η με 2:03:55 ενώ η Σάρον Βαν Ρούβενταλ ήταν 12η με 2:04:05. Ολοκλήρωσαν και οι 52 που εκκίνησαν.
Στο 10αρι των ανδρών, ο Θανάσης Κυνηγάκης ολοκλήρωσε τον αγώνα στην 33η θέση τερματίζοντας σε 1:53:23. Ο Γερμανόας Φλόριαν Βέλμπροκ ήταν ο νικητής με 1:52:21 και τον ακολούθησαν οι Κριστόφ Ρασόφσκι (Ουγγαρία) 1:52:22 και Τζόρνταν Βιλμόσκι (ΗΠΑ) 1:52:24. Ο Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι έμεινε εκτός βάθρου καθώς με 1:52:26 ήταν 4ος. Τον αγώνα ολοκλήρωσαν 69 κολυμβητές.