Στην κορυφή ο Ηρακλής

Αήττητος παρέμεινε και χωρίς απώλεια βαθμών ο Ηρακλής και μετά το πέρας της 4ης αγωνιστικής επικρατώντας 3-1 επί της Παναχαϊκή.

H ομάδα του Γιώργου Ορφανού είχε και πάλι πρώτο σκόρερ τον Λεβάν Καλαντάντζε ο οποίος μάλιστα πήρε τους 5 από τους 9 άσσους του Ηρακλή.
Καθοριστικό ήταν το 1ο σετ όπου η Παναχαϊκή στο μεγαλύτερο μέρος είχε το προβάδισμα με 1-2 πόντους μέχρι το 21-20. Εκεί ένας άσσος του Καλαντάντζε, ένα μπλοκ και μία άουτ επίθεση από τους πατρινούς έδωσε σερί 3-0 στον Ηρακλή που γύρισε το σκορ και πήρε το σετ 25-23 ανοίγοντας το δρόμο για τη νίκη. Εύκολα έγινε το 2-0 σετ, ενώ στο 3ο σετ η Παναχαϊκή ξέφυγε 8-1 και μείωσε σε 2-1 σετ. Όλα κρίθηκαν στο 4ο σετ με τον Ηρακλή να κάνει δύο σερί 3-0 και να ξεφεύγει 16-10 φτάνοντας άνετα στη νίκη.
Τα σετ: 3-1 (25-23, 25-16, 11-25, 25-16)

Ηρακλής (Ορφανός) Κοπρίβιτσα 3 (3/11 επ, 63% υπ – 41% άριστες), Καλαντάντζε 25 (18/38 επ, 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Κιόσης 6 (2/5 επ, 4 μπλοκ), Πέντσεφ 7 (5/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 7 (4/9 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ – 28% άριστες), Γάτσης 7 (5/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 18% υπ – 18% άριστες), Ηλίας, Χριστόφας.
Παναχαϊκή (Παπαδόπουλος) Ρεκ 7 (4/9 επ, 3 μπλοκ), Δημητριάδης 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ), Σορμάζ 9 (7/11 επ, 2 μπλοκ, 45% υπ – 16% άριστες), Μπαράχας 10 (10/18 επ, 39% υπ – 17% άριστες), Ρουμελιώτης Ν. 20 (17/32 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βλαχοστάθης 11 (8/11 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 80% υπ – 35% άριστες), Κοτσιλιάνος (25% υπ – 25% άριστες), Λιβαθηνός, Γεωργάτος, Μαυραγάνης, Κωστόπουλος