Στην κορυφή του κόσμου ο Στεφανουδάκης!

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο πανηγύρισε πριν από λίγη ώρα η ελληνική αποστολή στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου που διεξαγεται στην Ντόχα του Κατάρ, με τον Μανόλη Στεφανουδάκη.

του Αριστομένη Νικολόπουλου

Αγωνιζόμενος στην κατηγορία F54 του ακοντισμού, ο Κρητικός πρωταθλητής έστειλε το ακόντιο στα 28.45μ. και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Ο «χάλκινος» Παραολυμπιονίκης του Λονδίνου, με καταγωγή από τις Μοίρες Ηρακλείου, είναι κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ στο συγκεκριμένο αγώνισμα με 29.75μ. Η μόνη στιγμή που καρδιοχτύπησε ήταν στην τελευταία βολή του Βραζιλιάνου Χοσέ Ροντρίγκες που τελικά όμως μετρήθηκε 28.33μ., δηλαδή 12 εκατοστά κάτω από την επίδοση του Έλληνα πρωταθλητή.
Ο Στεφανουδάκης, ο οποίος κατέκτησε το πρώτο του χρυσό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, είχε μόνο έγκυρες βολές και συγκεκριμένα 26.28μ., 28.19μ., 27.40μ., 25.70μ., 28.45μ. και 26.57μ.. Ο Βραζιλιάνος από την πλευρά του είχε μόλις μία βολή πάνω από τα 28 μέτρα και συγκεκριμένα την τελευταία στα 28.33μ. Την τρίτη θέση με 27.56μ. πήρε ο Ρώσος Κουζνέτσοφ.
Όσον αφορά στον Κωνσταντίνο Καμάρα που συμμετείχε στο μήκος κατηγορίας Τ38, στάθηκε άτυχος αφού τραυματίστηκε στην πρώτη του προσπάθεια, η οποία μετρήθηκε πάντως στα 5 μέτρα 66 εκατοστά. Ακόμη κι έτσι όμως, ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε την 5η θέση στον τελικό του αγωνίσματος, με την επίδοσή του να αποτελεί και προσωπικό ρεκόρ.