Στην κορυφή του κόσμου Χαλκιαδάκη-Μηλάκη

Με τη φανέλα του Παγκοσμίου Κυπέλλου θα επιστρέψουν στην Ελλάδα οι Αδαμαντία Χαλκιαδάκη/Ηρώ Μηλάκη (πιλότος). Το ελληνικό γυναικείο tandem έγραψε ιστορία στο Μπιλμπάο.

Το ελληνικό δίδυμο, μετά την 5η θέση στην ατομική χρονομέτρηση, κατέκτησε την πρώτη θέση στον αγώνα δρόμου συνολικής απόστασης 70χλμ., με αποτέλεσμα να εξασφαλίσει την πρωτιά και στη γενική κατάταξη της διοργάνωσης κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά.
Οι Χαλκιαδάκη-Μηλάκη, υπό την καθοδήγηση του ομοσπονδιακού προπονητή, Γιώργου Βαρβεράκη, κάλυψαν την απόσταση των 70 χιλιομέτρων σε 1:55:04, αφήνοντας στην δεύτερη θέση την ομάδα της Ισπανίας (με τον ίδιο χρόνο) και στην τρίτη θέση την ομάδα της Πολωνίας (1:55.06). Την πρώτη τετράδα συμπλήρωσε η ομάδα της Ιρλανδίας.
Στην ίδια κατηγορία, το γυναικείο tandem των Παρασκευή Κάντζα/Βασιλική Βούτζαλη (πιλότος) κατέλαβε την 10η θέση (9η θέση στην ατομική χρονομέτρηση)
Στους άνδρες, οι Αθανάσιος Μπαράκας/Κωνσταντίνος Τρουλινός κατέλαβαν την 14η θέση στον αγώνα δρόμου συνολικής απόστασης 90 χιλιομέτρων (15οι στην ατομική χρονομέτρηση). Στην ατομική χρονομέτρηση κατηγορίας C2 ανδρών, ο Νίκος Παπαγγελής ήταν 11ος με 20.54.80.