ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Στις θέσεις 9-16 του Contender της Ντόχα ο Γκιώνης

Στη χρονιά των Ολυμπιακών Αγώνων και στη μεγάλη πρόκληση, που έχει μπροστά του να εξασφαλίσει τη συμμετοχή του και στο Παρίσι, ο Παναγιώτης Γκιώνης πέτυχε έναν ακόμα στόχο του σε διεθνές τουρνουά επιτραπέζιας αντισφαίρισης.

Στο World Table Tennis Contender του Κατάρ, που ολοκληρώνεται μεθαύριο Σάββατο 20/01 στην Ντόχα, πλασαρίστηκε στις θέσεις 9-16 του απλού. Σήμερα Πέμπτη 18/01 στον 2ο γύρο πίεσε πολύ και τον σπουδαίο Κορεάτη Λι Σανγκσού, «χάλκινο» στο ίδιο αγώνισμα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2017.
Ο Γκιώνης (νούμερο 124 στο τρέχον ranking list) είχε σημειώσει τρεις νίκες στο ταμπλό των προκριματικών και μία χτες στον 1ο γύρο με το εμφατικό 3-0 σετ κόντρα τον Ιζάκ Κουέκ από τη Σιγκαπούρη (Νο 55 στους άνδρες και 12 στους εφήβους). Η καλή του κατάσταση φάνηκε και στον αγώνα με τον Λι Σανγκσού, αθλητή παγκόσμιας κλάσης, από τον οποίο στη μοναδική μέχρι σήμερα αναμέτρησή τους σε μεγάλη διοργάνωση είχε χάσει 4-3 και στην παράταση του 7ου σετ! Ήταν για τον γύρο των «32» στο World Tourτης Βρέμης το 2019 (προηγούμενη ονομασία των επαμειβόμενων τουρνουά της διεθνούς ομοσπονδίας).
Ο τοπ αμυντικός μπήκε στο τραπέζι με αυτοπεποίθηση και άρχισε ιδανικά. Στο 8-8 του 1ου σετ αξιοποίησε και τα δύο σερβίς του και τελικά πήρε το προβάδισμα. Στο 2ο σετ και το 7-6 υπέρ του είδε τον Κορεάτη (νούμερο 26 στην παγκόσμια κατάταξη) να απαντά με τρεις σερί πόντους και να μετά να ισοφαρίζει παίζοντας σταθερές επιθέσεις κυρίως στο backhand.
Ίδια ήταν η τακτική του και στη συνέχεια προκειμένου να κουράσει τον Έλληνα άσο και βέβαια να μην του δώσει πολλές ευκαιρίες για επίθεση με το forehand. Ο Γκιώνης προηγήθηκε 4-2 κι έχασε τέσσερις πόντους στη σειρά. Ξεγελώντας σε κάποιες κομμένες μπάλες τον Ασιάτη κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση και το 3ο κρίσιμο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Λι Σανγκσού πήρε τους πόντους στα σερβίς του και μετά το 2-1 και το ψυχολογικό πλεονέκτημα. Στο 4ο σετ ο πρωταθλητής μας έκανε και ορισμένα λάθη και όταν το σκορ πήγε στο 1-7 δεν μπορούσε ν’ αλλάξει κάτι (11-8, 8-11, 9-11, 4-11).

Στην Ντόχα θυμίζουμε, αγωνίστηκαν ακόμα ο Κωνσταντίνος Αγγελάκης και η Ελισάβετ Τέρπου υπό τις οδηγίες του ομοσπονδιακού προπονητή των ανδρών Κώστα Βατσακλή. Εκεί δούλεψε και η επαγγελματίας επιδιαιτήτρια της ITTF Τίνα Κρόττα.