Στις ΗΠΑ για να κλειδώσει την πρόκριση

Την παρουσία του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Χονγκ Κονγκ θέλει να σφραγίσει ο Χρήστος Βολικάκης και γι’αυτό θα ταξιδέψει την Πέμπτη στο Λος Άντζελες προκειμένου να τρέξει στο τέταρτο και τελευταίο παγκόσμιο κύπελλο της σειράς.

του Στέφανου Σουλιώτη  [email protected]

Ο 28χρονος πρωταθλητής επιστρέφει σε γνώριμα και αγαπημένα λημέρια αφού στην αμερικανική πόλη κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο παγκόσμιο κύπελλο του 2008 στο κέιριν. Μάλιστα τότε ήταν και η τελευταία φορά που το Λος Άντζελες συμπεριλήφθηκε στο καλεντάρι του κυπέλλου. Από το τέλος της περσινής χρονιάς ο Βολικάκης έχει αλλάξει αγώνισμα και πλέον βρίσκεται μία ανάσα από την πρόκριση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Απριλίου. Η προσαρμογή στις διαφορετικές προπονήσεις που απαιτούσε το σκρατς ή το elimination ήταν εντυπωσιακή με συνέπεια ο Βολικάκης να πανηγυρίσει τον Οκτώβριο το ασημένιο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Το παγκόσμιο κύπελλο του Λος Άντζελες θα πραγματοποιηθεί το σαββατοκύριακο 25-26 Φεβρουαρίου και ο 28χρονος θα τρέξει στο σκρατς που θα γίνει την πρώτη ημέρα. Αν και η προετοιμασία του διεξήχθη μετ’εμποδίων λόγω κρύου ή ορισμένων χαμένων προπονήσεων εξαιτίας εκδηλώσεων που φιλοξενούσε το ποδηλατοδρόμιο, ο Βολικάκης είναι σε πολύ καλή κατάσταση και αισιοδοξεί για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.