ΑμεΑ

Στίβος: Χρυσός ο Γκαβέλας στο Ντουμπάι

Τρομερό ξεκίνημα για τον χρυσό Παραολυμπιονίκη των 100μ Νάσο Γκαβέλα στο γκραν πρι του Ντουμπάι, όπου ήταν εντυπωσιακός κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο.

Ο αθλητής του Νέστορα Κολοβού με τρέχει με οδηγό τον εξαιρετικό σπρίντερ Σωτήρη Γκαραγκάνη, ήταν ο μοναδικός που κατάφερε να κατέβει τα 11 δευτερόλεπτα στα 100μ. Ολοκλήρωσε την κούρσα του σε 10.98 (+1,7) και κατάκτησε άλλο ένα χρυσό μετάλλιο, στην κατηγορία T11.
O μοναδικός που προσπάθησε να… απειλήσει τον κορυφαίο σπρίντερ στον κόσμο, ήταν ο Κινέζος Ντόνγκντογκ Ντι που τερμάτισε σε 11.07. Θυμίζουμε ότι ο Ντι ήταν τρίτος στους Παραολυμπιακούς του Τόκιο κάνοντας ασιατικό ρεκόρ με 11.03, σε μία κούρσα που ο Γκαβάλας είχε κερδίσει το χρυσό κάνοντας παγκόσμιο ρεκόρ στην κατηγορία Τ11, με το απίστευτο 10.82. «Είναι το καλύτερο ξεκίνημα χρονιάς που έχω κάνει. Είμαι ευχαριστημένος γιατί ήταν ένας καλός αγώνας προετοιμασίας ενόψει του παγκόσμιου πρωταθλήματος στο Παρίσι τον ερχόμενο Ιούλιο που ειναι ο μεγάλος μου στόχος για το 2023» δήλωσε ο Νάσος Γκαβέλας από το Ντουμπάι.