Στο δεύτερο γύρο του Τσάρλεστον η Σάκκαρη

Με νίκη ξεκίνησε το τουρνουά του Τσάρλεστον η Μαρία Σάκκαρη που κατάφερε να επικρατήσει 2-1 επι της Κόνι Πέριν και να περάσει στο δεύτερο γύρο.

Η 23χρονη Ελληνίδα τενίστρια δυσκολεύτηκε αρκετά στο πρώτο σετ το οποίο κέρδισε 7-5 και έχασε 6-3 το δεύτερο. Στο τρίτο σετ όλα άλλαξαν με τη Σάκκαρη να εμφανίζεται καλύτερη σε όλους τους τομείς και να ολοκληρώνει τον αγώνα μετά από μία ώρα και 57 λεπτά κερδίζοντας το τρίτο σετ 6-1.
Επόμενη αντίπαλή της, η Αντρέα Πέτκοβιτς που νίκησε εύκολα 2-0 (6-0, 6-4) την Βαρβάρα Λεψένκο. Με τη Γερμανίδα που είναι στο Νο72, η Σάκκαρη έχει βρεθεί άλλη μια φορά αντιμέτωπη και ηττήθηκε. Η νικήτρια αυτού του ζευγαριού θα παίξει κόντρα στην Κίκι Μπέρτενς που έχει ξεκινήσει εντυπωσιακά κερδίζοντας στο δεύτερο γύρο τη Μαρτίνα Τρεβιζάν 2-0 (6-2, 6-1). Η Ολλανδέζα (Νο6 στην παγκόσμια κατάταξη και Νο1 στο ταμπλόΟ είναι και η κάτοχος του τίτλου.
Με τη σημερινή της νίκη η Σάκκαρη ανέβηκε στο Νο47 και αν καρδίσει και αύριο τα ξημερώματα θα πάει στο Νο43.