Στον ημιτελικό η Εθνική μπότσια!

Με εντυπωσιάκη εμφάνιση και νίκη 5-2 επί της Πορτογαλίας, η Εθνική ομάδα μπότσια πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Στον ημιτελικό που θα ξεκινήσει στις 23:00 Ελλάδας, η τριάδα των Πολυχρονίδη, Πανανού και Ντέντα θα αντιμετωπίσουν την αήτττη ομάδα της Νότιας Κορέας με τους Τζέονγκ, Κιμ και Τσόι διεκδικώντας μια θέση στον τελικό του αγωνίσματος, όπου θυμίζουμε ότι η ελληνική ομάδα είναι η κάτοχος του τίτλου, έχοντας κερδίσει το χρυσό μετάλλιο στο 2012 στο Λονδίνο. Στο δεύτερο ημιτελικό, η Βραζιλία θα αντιμετωπίσει τη Σιγκαπούρη η οποία έχασε από τη Βρετανία 3-1 αλλά πήρε την πρώτη θέση του 2ου ομίλου από την Ελλάδα καθώς είχε καλύτερη διαφορά τερμάτων.

Εκτός τελικού ο Καναβός
Ο Βαγγέλης Καναβός έμεινε μακριά από το ατομικό του ρεκόρ (6.88μ.) και εκτός τελικού στο μήκος της κατηγορίας T20. O Ελληνας πρωταθλητής ξεκίνησε με δύο άκυρες προσπάθειες, με αποτέλεσμα να αποσυντονιστεί. Η τρίτη προσπάθεια ήταν έγκυρη αλλά στα 6.48μ. Με τον όγδοο, Σουχαΐρι Μπιν Σουχαΐνι να κάνει ατομικό ρεκόρ με 6.69μ., ο Έλληνας πρωταθλητής έχασε δική του πρόκριση.

Στη 10η θέση τα ελληνικά τάντεμ
Την 10η θέση στο 1 χιλιόμετρο ατομική χρονομέτρηση ποδηλασία πίστας, κατέλαβαν οι Θανάσης Μπαράκας/Κωνσταντίνος Τρουλινός (πιλότος). Το ελληνικό τάντεμ κάλυψε την απόσταση σε 1:07.479 με ενδιάμεσους χρόνους 20.455, 35.200 και 50.705.
Την 10η θέση στα 3.000 χλμ ατομικό πουρσουίτ γυναικών κατέλαβε και το γυναικείο τάντεμ των Αδαμαντία Χαλκιαδάκη/Ηρώ Μηλάκη (πιλότος). Κάλυψε την απόσταση σε 3:46.620 και κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ που κατείχε το ίδιο από τον Μάρτιο του 2016 στην Ιταλία με 3:49.471.
Όσον αφορά το έτερο ελληνικό γυναικείο τάντεμ των Βούλα Καντζά/Βασιλική Βούτζαλη (πιλότος) βρέθηκε στην 14η θέση της τελικής κατάταξης με επίδοση 4:14.308.