Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ο Βολικάκης!

Πριν από λίγο, ο Χρήστος Βολικάκης πρόσθεσε στην καριέρα του ακόμα ένα… παράσημο. Εξασφάλισε την πρόκριση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας στο (νέο για το ίδιο) αγώνισμα του σκρατς.

Ο κορυφαίος Έλληνας ποδηλατης πίστας κέρδισε το στοίχημα της μεταβατικής χρονιάς έχοντας πάρει τη μεγάλη απόφαση να αλλάξει αγώνισμα για να βρεθεί από τα σπριντ στο σκρατς και τα πήγε περίφημα, καθώς 12-16 Απριλίου θα αγωνιστεί στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στο Χονγκ Κονγκ.
Στον αγώνα που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο, στο παγκόσμιο κύπελλο του Λος Άντζελες, ο Βολικάκης κατέλαβε την 12η θέση στον τελικό κάτι που του εξασφάλισε τους απαραίτητους βαθμούς για να βρεθεί στη 13η της γενικής κατάταξης. Η θέση του θα μπορούσε να ήταν ακόμα καλύτερη αν θα είχε τη δυνατότητα να είναι παρών σε όλα τα παγκόσμια κύπελλα, όμως αυτό λίγη σημασία έχει πλέον αφού ο στόχος επετεύχθει και τον Απρίλιο στην πίστα του ποδηλατοδρόμιου του Χονγκ Κονγκ θα υπάρχει ελληνική συμμετοχή.