Στο παγκόσμιο τοπ 30 η Τσακίρη

Σε εξαιρετική κατάσταση βρίσκεται η Μαρία Τσακίρη ενόψει των χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων του Πιόνγκτσανγκ η οποία βρίσκεται πλέον στην πρώτη 30αδα της παγκόσμιας κατάταξης των νεανίδων στο δίαθλο. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Απόστολο Αγγελή.

Στο πρώτο Junior IBU Cup, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια της χιονοδρομίας κατέλαβε την 24η θέση στα 7,5χλμ., στο Ομπερτίλιαχ της Αυστρίας, χθες Κυριακή (10/12). Με 25:04.5 και μόλις μια άστοχη βολή, απέδειξε ότι είναι μια από τις 30 καλύτερες αθλήτριες στον κόσμο στην κατηγορία των νεανίδων και έχει όλες τις δυνατότητες να πετύχει τους υψηλούς στόχους της και φέτος.
Στους εφήβους ο Νικόλαος Τσουρέκας στα 10χλμ. η επίδοση του ήταν πολύ καλή με 31:03.3 και δύο άστοχες βολές και τερμάτισε 88ος (130 οι αθλητές που τερμάτισαν).
Οι Παναγιώτης Παπάσης και Γεωργία Νιμπήτη, αγωνίστηκαν επίσης αλλά δεν μπορούν να κριθούν αφού ξεκίνησαν μόλις πριν λίγες μέρες να κάνουν σκι.

Καλύτερη φετινή επίδοση από τον Αγγέλη
Την καλύτερη φετινή του επίδοση έκανε ο Απόστολος Αγγέλης στο αγώνισμα των 10χλμ. του IBU CUP2 που έγινε το Σάββατο (09/12) στο Λενζερχάϊντ (Ελβετία). Ο Μετσοβίτης πρωταθλητής έκανε εξαιρετικό σκι και είχε έναν από τους καλύτερους χρόνους. Όμως οι τρεις άστοχες βολές του στοίχισαν τελικά σε χρόνο και κατετάγει στην 60η θέση (120 οι αθλητές που τερμάτισαν), με τελικό χρόνο 27:50:8 και 117,33 βαθμούς.
Στο ίδιο αγώνισμα ο Κλεάνθης Καραμίχας ήταν 108ος με 32:05,6 και 4 άστοχες βολές.
Στο αγώνισμα της καταδίωξης που ακολούθησε την Κυριακή (10/12), ο Απόστολος Αγγέλης ήταν ακόμη καλύτερος και βελτίωσε τόσο το ποσοστό του στις βολές (16/20) όσο και την κατάταξη του: τερμάτισε 53ος με συνολικό χρόνο 40:18.6. Πολύ καλός ήταν και ο χρόνος του, 30:56.2, στα 12,5χλμ., που τον έφερε στην 46η θέση.

8ος ο Πρώιος και 10ος ο Αντωνίου στην Αυστρία
Πετυχημένη ήταν η ελληνική παρουσία στο διεθνή αγώνα αλπικών που ολοκληρώθηκε στο Χοζιλέρταλ της Αυστρίας το Σαββατοκύριακο (09-10/12). Στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης ο Γιάννης Πρώιος είχε την καλύτερη επίδοση, με χρόνο και 36,57 β. ήταν 8ος.
Ο Γιάννης Αντωνίου έκανε την καλύτερη επίδοση των τελευταίων ετών, τερμάτισε 10ος με 39,05 βαθμούς και χρόνο 1:26.43, βελτιώνοντας τη διεθνή του βαθμολογία.
Στους αγώνες συμμετείχαν και οι δύο γυναίκες η Σοφία Ράλλη και Μαρία Σαμαρινού, στο αντίστοιχο αγώνισμα, που όμως δεν ολοκλήρωσαν την προσπάθεια τους.

16ος ο Τζιόβας στην Ιταλία, με ατομικό ρεκόρ βαθμών
Στην Ιταλία, το Σαββατοκύριακο διεξήχθει διεθνής αγώνας αλπικών, στο χιονοδρομικό Πάσο Σαν Πελεγκρίνο, με τον Νίκο Τζιόβα να συμμετέχει στη γιγαντιαία τεχνική κατάβαση κάνοντας ατομικό ρεκόρ συγκομιδής βαθμών FIS. Με χρόνο 1:55.84 και 59,91 β. ήταν 16ος.
Επίσης η Αναστασία Μάντσιου κατέλαβε την 51η θέση με χρόνο 2:12.45 και 162,32 β.