ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Στο παιχνίδι της Ολυμπιακής πρόκρισης

Ιδανικά ξεκίνησε για την Ελλάδα η δεύτερη μέρα του προολυμπιακού τουρνουά τάε κβον ντο που διεξάγεται στην Κωνσταντινούπολή.

του Στέφανου Σουλιώτη

Κωσταντίνος Γκόλτσιος, Ιωάννα Κουτσού και Ανδριάνα Ασπρογέρακα επικράτησαν επί των αντιπάλων τους στη φάση των «16» και προκρίθηκαν στους προημιελικούς του προ-Ολυμπιακού τουρνουά που πραγματοποιείται στην Κωνσταντινούπολη.
Στην κατηγορία των +80κ. ο Γκόλτσιος επικράτησε 4-2 επί του Βόσνιου Άρμιν Γκρέντιτς στον πρώτο του αγώνα στο τουρνουά και πλέον ο Έλληνας πρωταθλητής καλείται να ξεπεράσει το απόγευμα το εμπόδιο του Σλοβένου Ιβάν Τράκοβιτς. Στα 49κ. η Κουτσού νίκησε με 11-3 την Γκαμπριέλα Ντιμιτράσκοβιτς από την Αυστρία και θα αντιμετωπίσει την Πατιμάτ Αμπακάροβα από το Αζερμπαϊτζάν. Στα 57κ. η Ασπρογέρακα επικράτησε 5-2 επί της Ισραηλίνης Μπατ Ελ Γκάτερερ και στη συνέχεια θα αγωνιστεί κόντρα στην Γερμανίδα Άννα Φρόεμινγκ.
Επιτυχημένο ήταν το ξεκίνημα και των Κύπριων αθλητών. Η Ιωάννα Κουτούκη (49κ.) επικράτησε 12-0 επί της Εσθονής Μάρτα Κισεμάγκι και θα αντιμετωπίσει την Έρικα Νικόλι από την Ιταλία, ενώ ο Ανδρεάς Στυλιανού (80κ.) επικράτησε με 10-2 επί του Ρουμάνου Πάρατς Ροσεάνου και θα αντιμετωπίσει τον Λευκορώσο Άρμαν Σίλα. Αυτή την ώρα δίνει τον πρώτο της αγώνα η Δέσποινα Πιλαβάκη απέναντι στον Άντα Ντεμνέρι από την Αλβανία. Την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες εξασφαλίζουν οι αθλητές που θα φτάσουν στον τελικό της κατηγορίας τους.