Στο Ρίο με πανελλήνιο ρεκόρ η σκυτάλη!

Φοβερή κούρσα από την ομάδα 4Χ100μ. μεικτής που έχασε για λίγο το μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Λονδίνου, κατέρριψε όμως το πανελλήνιο ρεκόρ και κέρδισε το εισιτήριο για το Ρίο.

Η τετράδα των Χρήστου, Σαμιλίδη, Βαζαίου και Γκολομέεβ ολοκλήρωσε σε 3:44.41 καταρρίπτοντας το ρεκόρ που άντεχε από το 2009 των Γρηγοριάδη, Αλυφαντή, Δημητριάδη και Καλάλγαρη με 3:34.71. Τρομακτική επίδοση από τον Γκολομέεβ με 47.60 και φοβερός ο Σαμιλίδης με 1:00.06! Με την επίδοση αυτή, η ελληνική ομάδα βρίσκεται πλέον στο Νο16 της παγκόσμιας κατάταξης και τσεκάρει το εισιτήριο της για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Τα περάσματα των Ελλήνων ήταν:
16. Ελλάδα 3:34.41
Νικήτρια στον τελικό η Βρετανία με 3:32.15 ακολούθησε η Γαλλία με 3:33.89 και τρίτη η Ουγγαρία με 3:34.12.