ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Στο Τόκιο η Ελλάδα και στην ορεινή ποδηλασία!

Η Ελλάδα με τη λήξη της περιόδου πρόκρισης διατήρησε την 19η θέση στην ανδρική Ολυμπιακή κατάταξη των χωρών και βρίσκεται εντός των 21 πρώτων που θα έχουν έστω και έναν εκπρόσωπο στο Τόκιο.

Σήμερα ήταν η τελευταία ευκαιρία για συγκομιδή βαθμών για την Ολυμπιακή πρόκριση στο παγκόσμιο κύπελλο MTB του Νόβε Μέστο Να Μοράβε στην Τσεχία και πέρα από έναν Ρουμάνο ποδηλάτη κανένας άλλος από τις επικίνδυνες χώρες δεν κατάφερε να πλασαριστεί εντός των πρώτων 60 για να πάρει βαθμούς για τη χώρα του. Ο Ρουμάνος Βλαντ Ντασκάλου κατετάγη 17ος, πήρε 72 βαθμούς και ανέβασε τη χώρα του από την 22η στην 21η και τελευταία θέση που δίνει Ολυμπιακό εισιτήριο. Οι Έλληνες τερμάτισαν στην 89η (Αντωνιάδης, -2 γύροι), 134η (Ηλίας, -4 γύροι) και 136η (Μόλα, -4 γύροι) θέση και δεν πήραν βαθμούς, αυτό πλέον όμως δεν έχει σημασία.

Η Ελλάδα με τους 2601β που είχε συγκεντρώσει μέχρι πέρυσι παραμένει 19η και εξασφάλισε Ολυμπιακή θέση. Είναι το 3ο εισιτήριο της ελληνικής ποδηλασίας για το Τόκιο μετά από αυτά του Χρήστου Βολικάκη (ποδηλασία πίστας, όμνιουμ) και του Πολυχρόνη Τζωρτζάκη (ποδηλασία δρόμου, δρόμος αντοχής). Η Εθνική ομάδα των Περικλή Ηλία, Δημήτρη Αντωνιάδη, Ηλία Τσορτουκτσίδη και Χαρούν Μόλα αξίζει συγχαρητήρια για την προσπάθειά της. Η ΕΟΠ το επόμενο διάστημα θα πρέπει να αποφασίσει ποιος από τους Ηλία και Αντωνιάδη θα επιλεχθεί για να εκπροσωπήσει τη χώρα μας. Θυμίζουμε ότι ο Ηλίας είχε συμμετάσχει στους Ολυμπιακούς του 2012 στο Λονδίνο και ο Αντωνιάδης σε αυτούς 2016 στο Ρίο, μετά από απόσυρση του Ηλία λόγω ασθένειας. Ακολουθεί η τελική κατάταξη στο όριο της πρόκρισης και τα αποτελέσματα της κούρσας XCO ανδρών του παγκοσμίου κυπέλλου της Τσεχίας: