ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Στο βάθρο Μητσοπούλου – Φακίνος στο γκραν πρι της Λετονίας

Δύο μετάλλια για την Ελλάδα κατέκτησαν οι Μητσοπούλου και Φακίνος στο βαθμολογούμενο γκραν πρι της Ρίγας, στην Λετονία, διεκδικώντας πολύτιμους πόντους μέσω προ-Ολυμπιακής χρονιάς.

Η συγκομιδή μεταλλίων για τα στελέχη της προολυμπιακής ομάδας, συνεχίζεται με αμείωτη ένταση. Στο βαθμολογούμενο τουρνουά κατηγορίας G1 που διεξήχθη στην Ρίγα, η Νάσια Μητσοπούλου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο της κατηγορίας των -67 κιλών, ενώ ο Λευτέρης Φακίνος ήταν τρίτος στα -58 κιλά κερδίζοντας το χάλκινο μετάλλιο.

Η Μητσοπούλου (No2 στο κυρίως ταμπλό), η οποία με το μετάλλιο αυτό έφτασε τους 40 βαθμούς φέτος σε G1 (σ.σ. το μέγιστο που μπορεί να φτάσει ένας αθλητής/ήτρια) σημείωσε δύο νίκες σε τρεις αγώνες, ενώ ο Φακίνος (No3) είχε μια νίκη και μια ήττα.

Οι δύο αθλητές του Αίαντα Αγίου Δημητρίου, είναι μέλη της προολυμπιακής ομάδας που έχει συσταθεί από την ελληνική ομοσπονδία ταεκβοντό.