ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Continental Cup: Στο χρυσό ματς η πρόκριση με την Πολωνία

Μία νίκη από την απευθείας πρόκριση της στην τελική φάση του του Προολυμπιακού τουρνουά – Continental Cup βρίσκεται η Ελλάδα.

Στον τελικό του 2ου υποομίλου 2ο γύρο του Continental Cup, που διεξάγεται στη Σμύρνη της Τουρκίας, Ελλάδα και Πολωνία πανηγύρισαν από μία νίκη με τις δυνατές τους ομάδες και πλέον όλα θα κριθούν στον τρίτο και τελευταίο αγώνα που θα ξεκινήσει στις 19:40.

Στο πρώτο ματς οι Βόιτατσικ, Κοτσιόλεκ επικράτησαν σχετικά άνετα με 2-0 (21-16, 21-12) των Μαναβή, Κλέπκου, για να έρθει η ισοφάριση από τις Αρβανίτη, Καραγκούνη που νίκησαν με το ίδιο σκορ (21-12, 21-19) τις Τσέινοβαλ, Λόντετζ.

Βίκυ και Πένυ πήραν εύκολα το πρώτο σετ, ξεκίνησαν πολύ καλά και στο δεύτερο σετ παίρνοντας μια διαφορά 4 πόντων, την οποία όμως έχασαν για να γίνει το σκορ 14-15, όμως εκεί έβγαλαν εκ νέου αντίδραση, προηγήθηκαν με 18-16 και πήραν τη νίκη.

Έτσι στον καθοριστικό αγώνα θα βρεθούν αντιμέτωπες οι Αρβανίτη, Καραγκούνη με τις Βόιτατσικ, Κοτσιόλεκ και σε περίπτωση νίκης τσεκάρουμε τα εισιτήρια μας για τη Χάγη (23-26 Ιουνίου η τελική φάση του Continental Cup), ενώ σε περίπτωση ήττας θα συνεχίσουμε τους αγώνες αύριο (με αντίπαλο που θα προκύψει από κλήρωση).