ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Στον τελικό η Χατζηλιάδου!

Η Έλενα Χατζηιάδου με τέσσερις νίκες και χωρίς να παραχωρήσει σημείο πέρασε στον τελικό των +68κ. και βρίσκεται μια ανάσα από ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο, στο τουρνουά καράτε premier league της Μαδρίτης.

του Θανάση Σταθόπουλου

Η Ελληνίδα παγκόσμια πρωταθλήτρια (Νο4 στην παγκόσμια κατάταξη), ζει στην πρωτεύουσα της Ισπανίας και πάλι μεγάλες στιγμές. Στο ίδιο μέρος που πριν από 12 μήνες κατέκτησε την κορυφή του κόσμου, η Ελληνίδα καρατέκα εξασφάλισε το τέταρτο μετάλλιο σε K1 Premier League, ενώ βρίσκεται μια ανάσα από το δεύτερο χρυσό στη διοργάνωση, μετά από εκείνο στην Τουρκία το Σεπτέμβριο του 2011.
Η Χατζηλιάδου, αφού πέρασε μπάι στο δεύτερο γύρο, αντιμετώπισε τη Νοτιοαφρικανή Μέγκαν Μπούγιενς την οποία κέρδισε με 6-0, σημειώνοντας μάλιστα ένα εμφατικό ίπον στο τέλος της αναμέτρησης.  Στη συνέχεια βρήκε απέναντί της την Αγγλίδα Αμελιά Χάρβεϊ και με εξαιρετική αμυντική λειτουργία, αλλά και διατηρώντας το έλεγχο στο τατάμι επικράτησε με 3-0 παίρνοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά.
Στις «8» βρήκε μπροστά της την Νο 3 του κόσμου την Ιρανή Χαμιντέ Αμπασαλί και χάρη σ’ ένα γιούκο 58 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε πήρε μια σπουδαία νίκη και πρόκριση με 1-0.
Στον ημιτελικό, ο οποίος ολοκληρώθηκε πριν από λίγο, η Χατζηλιάδου αντιμετώπισε το Νο8 στην παγκόσμια κατάταξη, Γιαπωνέζα Αγιάκα Σάτο, όπου με δύο γιούκο, ένα 77 κι ένα στα 37 δευτερόλεπτα πριν το τέλος σφράγισε την παρουσία της  στον αυριανό τελικό επικρατώντας με 2-0.
Στον αυριανό τελικό θα αντιμετωπίσει την Καζακστανή Σοφία Μπερούλτσεβα (Νο 7 στον κόσμο), η οποία στο δεύτερο χρονικά ημιτελικό κέρδισε την Ισπανίδα Μαρία Τόρες Γκαρσία με 2-0.