Στον τελικό ο ΠΑΟΚ

Η απίστευτη σειρά των ημιτελικών της βόλεϊ λιγκ, με αντιπάλους τον ΠΑΟΚ κα τον Ολυμπιακό, ολοκληρώθηκε σήμερα στο PAOK Sports Arena με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί με 3-1 του Ολυμπιακού και με σκορ 3-1 στις νίκες να παίρνει το εισιτήριο για τον τελικό όπου θα υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρσι.

Σε ένα παιχνίδι όπου όπως γράψαμε και χθες αυτό που θα μετρούσε ήταν η καρδιά των παικτών και όχι τόσο οι τακτικές και τα συστήματα, ο ΠΑΟΚ πήρε μια μεγάλη νίκη απέναντι σε έναν πραγματικά σπουδαίο αντίπαλο.
Οι ερυθρόλευκοι αν και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, χάνοντας τα δύο ματς στην έδρα τους, κέρδισαν στον τρίτο αγώνα και σήμερα για 3.5 σετ ήταν απίστευτα ανταγωνιστικοί, όμως πλήρωσαν την ολιγωρία που έδειξαν στα κρίσιμα σημεία του 2ου και 3ου σετ και την κάκιστη ημέρα του Έγκλεσκαλνς.
Ο Ολυμπιακός στο πρώτο σετ ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ (10-6, 19-16) για να προσπεράσει 20-21 με μπλοκ του Σπίνου και το 21-21 να γίνει νέο πόντο του Ρουμάνου που οδήγησε τον Ολυμπιακό στο 0-1.
Οι ερυθρόλευκοι με την αυτοπεποίθηση τους στα ύψη προηγήθηκαν με 1-4 και 4-9, το γήπεδο είχε παγώσει, αλλά εκεί ο ΠΑΟΚ έδειξε… σφυγμό. Με σερβίς του Κουρνέτα στον Τσουκ το σκορ έγινε 8-9 και παρόλο που ο Ολυμπιακός ξέφυγε πάλι με 9-13 το μομέντουμ είχε αλλάξει.
Ο ΠΑΟΚ με σερί 6-0 προηγήθηκε 15-13 (από το 4-9 το σερί ήταν 11-4) με τον Ολυμπιακό στο 22-20 να απαντά με άσο του ΦΙλίποφ για το 22-22, αλλά ο ΠΑΟΚ έφτασε σε σετ μπολ με μπλοκ του Σεπέδα στον Τσουκ κι ο Κουβανός με επίθεση διαμόρφωσε το τελικό 25-23.
Όλοι ήξερα πλέον πως το επόμενο σετ ήταν και το πιο καθοριστικό αφού στις ομάδες υπήρχε μεγάλη κούραση. Την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός πρόσκαιρα καθώς σε ένα κομβικό σημείο προηγήθηκε με 13-16. Και πάλι όμως ο συγκλονιστικός Κουρνέτας πήγε στο σερβίς, βοήθησε τον ΠΑΟΚ να τρέξει ένα σερί 4-0 για να προηγηθεί με 17-16, όμως το απίστευτο μπρα-ντε-φερ είχε και συνέχεια. Με πλασέ του Τσουκ (από φοβερή άμυνα Γκούνζτα) ο Ολυμπιακός έκανε το 18-20, όμως από το 19-20 και μετά ήρθε το σόου Σεπέδα.
Ο Κουβανός πήρε τον πόντο, πήγε στο σερβίς και με νέα κόντρα ισοφάρισε 21-21 και με δύο άσους το 23-21, ενώ στο 24-22 το μπλοκ του Χιμένες έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ.
Καλμαζίδης και Πιάτσα επέμεναν στα ίδια σχήματα με τον ΠΑΟΚ όμως να έχει πλέον το πάνω χέρι, να προηγείται 12-10 και 15-12 και τον Ολυμπιακό σε μια ύστατη προσπάθεια να μειώνει 17-16.
Κάπου εκεί όμως το ερυθρόλευκο ρεζερβουάρ άδειασε κι ο Κουρνέτας πήγε στο σερβίς για να φύγει όταν το σκορ έγινε 22-16 αφού ο Τσουκ δέχθηκε τρία μπλοκ κι έκανε δύο άουτ, για να λήξει το ματς χωρίς άλλες συγκινήσεις.

Τα σετ 22-25, 25-23, 25-22, 25-18
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης) Χιμένες 13 (9/24 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 41% υπ – 23% άριστες), Κουρνέτας 4 (3/3 επ., 1 άσο), Σεπέδα 29 (23/50 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Σμαραγδής 12 (8/12 επ., 4 μπλοκ), Λι 10 (7/11 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 8 (7/21 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ. – 11% άριστες), Γκαράς -λ (42% υπ – 21% άριστες) / Ντίνας, Τερζής..
Ολυμπιακός (Πιάτσα) Σουλτανόπουλος 7 (5/7 επ, 1 άσο, 1 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (2/4 επ., 1 άσο), Έγκλεσκαλνς 14 (11/32 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τσουκ 8 (7/29 επ., 1 άσο, 38% υπ – 19% άριστες), Όγκουρτσακ 15 (15/35 επ., 43% υπ. – 17% άριστες), Σπίνου 14 (9/14 επ, 2 άσοι, 3 μπλοκ), Ταμπουρατζής -λ (48% υπ – 13% άριστες) / Γκούζντα -λ, Σακόγλου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 2 (2/2 επ., 100% υπ. – 100% άριστες), Στιβαχτής, Παπαδόπουλος, Σφενδυλάκης.