ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Στον τελικό του κυπέλλου ο ΠΑΟΚ

Η ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ είναι η πρώτη φιναλίστ του κυπέλλου Ελλάδας, αφού επικράτησε στην παράταση 26-25 επί του Φίλιππου Βέροιας, στον πρώτο ημιτελικό του φάιναλ που διεξάγεται στη Λευκόβρυση Κοζάνης.

Ένα γκολ από πέναλτι το Βεσελίνοβιτς σε νεκρό χρόνο ήταν αυτό που έδωσε την πρόκριση στον ΠΑΟΚ στερώντας από το Φίλιππο Βέροιας τη δυνατότητα να υπερασπιστεί τον τίτλο του.
Οι δύο ομαδες είχαν νευρικό ξεκίνημα αφού στα πρώτα πέντε λεπτά του ημιτελικού δε σημειώθηκε κανένα γκολ. Το πρώτο γκολ για τον ΠΑΟΚ σημείωσε ο Παλάσκας στο 7ο λεπτό με πέναλτι. Ο Φίλιππος προηγήθηκε με 3-1 στο 9′. Δύο λεπτά μετά ο Δικέφαλος ισοφάρισε σε 3-3 και πήρε στο 12′ το προβάδισμα με το 3ο γκολ του Παλάσκα. Οι δύο ομάδες έκλεισαν το ημίχρονο στο γκολ με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 10-9.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φίλιππος με ένα ξέσπασμα ξέφυγε στο σκορ με 15-11 και στο 48΄το σκορ έγινε 18-13. Ο Δικέφαλος κατάφερε ωστόσο με σερί 5-0 να ισοφαρίσει σε 18-18.
Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ και το παιχνίδι με 21-21 οδηγήθηκε στην παράταση όπου ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα 21-22 με ένα γκολ του Κυπραίου στην πρώτη φάση της παράτασης. Ο Βεσελίνοβιτς έκανε το 21-23 αλλά ο Φίλιππος ισοφάρισε και το παιχνίδι έφτασε στο τελευταίο δευτερόλεπτο με 25-25 και τον Βεσελίνοβιτς να σκοράρει σε νεκρό χρόνο με πέναλτι και να κάνει το τελικό 26-25 για να δώσει την πρόκριση στον ΠΑΟΚ.
Τα πεντάλεπτα 1-0, 3-2, 4-5, 6-7, 8-7, 10-9 (ημχ.), 12-11, 14-11, 16-13, 18-14, 18-18, 21-21 (κ.α.), 24-25, 25-26
Φίλιππος (Σεϊρεκίδης) Αποστολίδης 1, Ζλατάνος, Μιχαηλίδης 3, Δομπρής 8, Δημοσθένους 3, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης, Τριανταφυλλίδης Αν. 2, Μπουκοβίνας, Κωστακίδης 1, Βραζάλιτσα 2, Μπαλτατζής, Τριανταφυλλίδης Δημ., Παπαδόπουλος, Ζούλφιτς 4, Κόντης 2.
ΠΑΟΚ (Γεωργιάδης) Ζάγκας, Αραμπατζής 3, Παλάσκας 5, Τσίλης 1, Νικολαΐδης, Κοκώνης 2, Μπαντής, Ορφανουδάκης, Πετρίδης 1, Σανίκης 1, Οικονόμου, Γρηγοριάδης, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 4, Κυπραίος 3, Βεσελίνοβιτς 6
Δίλεπτα 5-5, Πέναλτι 1/3-7/8.