Στον τελικό του παγκόσμιου πρωταθλήματος η Εθνική!

Πολύ μεγάλη επιτυχία για τον ελληνικό αθλητισμό με την Εθνική ομάδα πόλο των εφήβων να προκρίνεται στον τελικό του παγκόσμιου πρωταθλήματος, κερδίζοντας στο Σομπατέλι το μεγάλο φαβορί, Σερβία 9-8.

Στο πρώτο μισό του αγώνα η εξέλιξη δεν ήταν και η καλύτερη για την Εθνική, καθώς οι Σέρβοι ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ, εκμεταλλευόμενοι τον παίκτη παραπάνω και το σχετικό άγχος των διεθνών. Στο τρίτο οκτάλεπτο, όμως, όλα άλλαξαν, οι Έλληνες διεθνείς πήραν μπρος, βελτίωσαν την άμυνα, βρήκαν λύσεις, με κορυφαίο τον Δήμου (που αναδείχθηκε δίκαια και MVP του αγώνα) και ισοφάρισαν σε 7-7.
Καθοριστικό σημείο υπήρξε το τελευταίο μισό λεπτό της τρίτης περιόδου, όταν με το σκορ στο 7-7 οι Σέρβοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο απόκρουσε ο τερματοφύλακας Ούγκο Πιόβαν, που ήταν εξαιρετικός στον ημιτελικό. Στη συνέχεια η Ελλάδα κέρδισε αποβολή, πήρε τάιμ άουτ και σκόραρε με πολύ δύσκολο σουτ του Μπραΐμη στη γωνία. Έτσι το 8-7 υπέρ των Σέρβων δεν έγινε ποτέ, αντίθετα έγινε υπέρ των Ελλήνων που μπήκαν με άλλο αέρα στην τελευταία περίοδο και κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ του 9-8, όπως διαμορφώθηκε.
Στον αυριανό τελικό (17:45) η Εθνική θα αντιμετωπίσει την Ισπανία που στον πρώτο ημιτελικό απέκλεισε την Ουγγαρία με τρομερή ανατροπή κερδίζοντας τελικό 12-11.
Οκτάλεπτα 1-2, 3-3, 4-2, 1-1
ΕΛΛΑΔΑ (Δημήτρης Κραβαρίτης) Πιοβάν, Αλαμάνος, Χαλυβόπουλος Αρ. 1, Καλογερόπουλος 2, Κουρούβανης, Κεχαλάρης, Μπραΐμης 1, Γραμματικός, Χαλυβόπουλος Ιπ. 1, Πάτερος, Παπανικολάου 2, Δήμου 2, Μανθογιάννης.
ΣΕΡΒΙΑ Μπούλαϊτς, Μπάρνκοβιτς, Στανόγεβιτς 1, Γκάνιτς, Ίλιτς, Μίτροβιτς Π. 2, Μίτροβιτς Αρ. 1, Μπάνοβιτς, Σουλτς 2, Μάριτς, Ράντοβιτς 2, Μίσοβιτς.