ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Στους «16» του ευρωπαϊκού κυπέλλου ο ΠΑΟΚ

Στις  «16» καλύτερες ομάδες του ευρωπαϊκού κυπέλλου χάντμπολ προκρίθηκε ο ΠΑΟΚ.

Ο Δικέφαλος επικράτησε για δεύτερη φορά επί της λετονικής Ντόμπελε και στον επαναληπτικό αγώνα με 29-24 καθώς υπενθυμίζουμε ότι στον πρώτο αγώνα είχε νικήσει με 28-25, στον οποίο τυπικά γηπεδούχοι ήταν οι Λετονοί αφού και εκείνος έγινε στη Μίκρα.
Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με το Δικέφαλο να είναι μπροστά με δύο γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (13-11). Ο ΠΑΟΚ επέβαλε τον ρυθμό του στο δεύτερο μέρος και δεν κοίταξε πίσω σε κανένα σημείο, με αποτέλεσμα να νικήσει την Λετονική Ντόμπελε με 29-24 και να περάσει στους «16» του ευρωπαϊκού κυπέλλου.
Πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 7-7, 9-7, 10-7, 13-11, 15-14, 18-16, 20-16, 24-18, 27-21, 29-24
ΠΑΟΚ  (Π. Γούσιος):  Καραγκιοζόπουλος 2, Παπάζογλου 3, Νικολαϊδης 2, Μέντουριτς 4, Αποστόλου 1, Σεϊρεκίδης 6,  Καβουσανάκης 1, Τριανταφυλλίδης 1, Γιορανίδης 1, Στογιάνοβιτς 3, Τζωρτζίνης 1, Μισαηλίδης 4
ΝΤΟΜΠΕΛΕ (Ε. Βερσάκοβς): Παντσένκο 6,  Τουμίνσκις 1, Σουλέικο 1, Κρέιτσμπεργκς 3, Ερμάνις 6, Γιούζουπς 1, Λίμπεργκς 1, Πόλιτερς 2, Αράις 2, Κουρζέμνιεκς 1
 Δίλεπτα: 7-7 Πέναλτι: 1/1-0/1