Στόχος το αήττητο για τα 407.000 δολάρια

O Στέφανος Τσιτσιπάς έγινε ο πρώτος από τους συμμετέχοντες στο NextGen που εξασφάλισε την πρόκριση του στα ημιτελικά. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι η σημερινή αναμέτρηση κόντρα στον Χούμπερτ Χούρκαζ είναι αδιάφορη για τον Έλληνα τενίστα.

Ο Τσιτσιπάς θα κυνηγήσει και τη σημερινή νίκη κόντρα στον Πολωνό (με τον οποίο δεν έχει βρεθεί ποτέ αντίπαλος σε επαγγελματικό επίπεδο) και αυτό γιατί οι διοργανώτες δίνουν χρηματικό έπαθλο στο νικητή του τουνρουά 407.000 δολάρια αν τα καταφέρει δίχως να έχει απώλειες.
Ο 20χρονος Έλληνας είναι και σήμερα το φαβορί, με τη χθεσινή του εμφάνιση κόντρα στον Αμερικανό Φράνσις Τιεφό να είναι εντυπωσιακή, έχοντας ποσοστό 78% στους κερδισμένους πόντους από δικό του σερβίς. «Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την εμφάνιση και ελπίζω να παίξω έτσι σε όλους μου τους αγώνες στο τουρνουά. Θελω να παίζω στο 100% αν μπορώ, να κυνηγάω κάθε πόντο και να είμαι συγκεντρωμένος στον αγώνα» δήλωσε ο Τσιτσιπάς ο οποίος παραδέχθηκε ότι όταν στο δεύτερο σετ το σκορ ήταν 3-1, πίστευε ότι το κέρδισε, χαλάρωσε με αποτέλεσμα ο Τιεφό να πάει το σετ στο τάι μπρέικ. Εκεί όπου (ευτυχώς) μέχρι στιγμής ο Τσιτσιπάς είναι… άχαστος.