ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Στους «16» του ευρωπαϊκού ο Γκιώνης

Η ποιότητα και η εμπειρία του Παναγιώτη Γκιώνη τον έβαλαν για ακόμα μία φορά στη 16αδα ενός ευρωπαϊκού πρωταθλήματος επιτραπέζιας αντισφαίρισης.

Πριν από λίγο, στο Αλικάντε της Ισπανίας όπου διεξάγεται το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, δικαίωσε τον ρόλο του ως φαβορί στην αναμέτρηση με τον Δανό Άντερς Λιντ και με ευρεία νίκη 4-0 σετ προχώρησε στις θέσεις 1-16. Το 2013 είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα, το 2015 ήταν στα προημιτελικά κι άλλες φορές έχει μείνει στη 16άδα. Στο Αλικάντε της Ισπανίας δείχνει ικανός να φτάσει ξανά σε διάκριση και θα τα δώσει όλα για το καλύτερο δυνατό. Πάει βήμα-βήμα βεβαίως και αύριο διεκδικεί την είσοδο στην 8άδα με αντίπαλο τον Αυστριακό Ντάνιελ Χάμπεσον, νούμερο 15 στην ευρωπαϊκή κατάταξη. Δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα ώρες των αγώνων και τραπέζια. Τα σετ στον αγώνα με τον Λιντ: 11-8, 11-6, 11-5 και 11-4.
Όσον αφορά στο διπλό, ο Έλληνας πρωταθλητής έχοντας συμπαίκτη το Σλοβάκο Βανγκ Γιανγκ έχασαν στον 2ο γύρο του αγωνίσματος από τους Γερμανούς Ρούβεν Φίλους/Ρικάρντο Γουόλτερ, που είναι 3ο φαβορί του ταμπλό. Σ’ ένα ιδιαίτερο ματς, όπου υπήρχαν τρεις «αμυντικοί» (μόνο ο Γουόλτερ έχει επιθετικό στυλ παιχνιδιού) προηγήθηκαν με 2-1 σετ, όμως στη συνέχεια δεν τους βγήκαν τα χτυπήματα, έχασαν τον καλό ρυθμό και κάμφθηκαν με 4-2 (8-11, 11-8, 11-7, 3-11, 4-11, 7-11)