Άτυχος ο Κυνηγάκης

Ολοκληρώνεται σήμερα το 5ο παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων, νεανίδων που διεξάγεται στη Σιγκαπούρη και η ελληνική αποστολή ήταν πολύ άτυχη, καθώς ο Άλκης Κυνηγάκης έχασε την πρόκριση στον τελικό για 0.06 δευτερόλεπτα!

Η ελληνική αποστολή θα μπορούσε να πανηγυρίσει τουλάχιστον μία πρόκριση σε τελικό την τελευταία μέρα των πρωινών ημιτελικών, αλλά τελικά η ευκαιρία χάθηκε. Ο Άλκης Κυνηγάκης ήταν πολύ άτυχος καθώς στους προκριματικούς των 200μ. πεταλούδα, κολύμπησε κοντά στο ατομικό του ρεκόρ και με 2:00.47 έμεινε εκτός τελικού καταλαμβάνοντας την 9η θέση με τον Αμερικανό Ζακ Χάρτινγκ που ήταν 8ος να κάνει 2:00.41!
Στο ίδιο αγώνισμα, ο Θοδωρής Μπενεχούτσος έκανε 2:03.05 και κατέλαβε τη 19η θέση στη γενική κατάταξη.
Ο Νίκος Σοφιανίδης με 2:03.29 έμεινε μακριά από το 2:01.37 που ήταν το ατομικό του ρεκόρ στα 200μ. ύπτιο με αποτέλεσμα να καταλάβει τη 17η θέση στα προκριματικά και να μείνει εκτός τελικού. Να σημειωθεί πως ο 8ος που προκρίθηκε στον τελικό, το έκανε με 2:01.61.
Στα 200μ. ελεύθερο των νεανίδων, η Βασιλική Μπάκα δεν μπόρεσε να κάνει χρόνο κοντά στο ατομικό της ρεκόρ (2:03.59) και με 2:06.32 κατέλαβε στη γενική κατάταξη την 36η θέση.
Οι ελληνικές παρουσίες στο παγκόσμιο της Σιγκαπούρης ολοκληρώνονται το μεσημέρι στις 13:38, με τη συμμετοχή του Δημήτρη Νέγρη στα 1.500μ. ελεύθερο. Ο 17χρονος Έλληνας πρωταθλητής, θα αγωνιστεί΄στην 5η προκριματική σειρά και την 1η διαδρομή. Έχοντας την 7η καλύτερη επίδοση με 15:15.65, ελπίζει σε πολύ καλό πλασάρισμα. Να θυμήσουμε ότι δεν έχει τελικό στο αγώνισμα και ισχύει η τελική κατάταξη των προκριματικών.